Praktyki zawodowe w Grecji - październik
Dodane przez admin dnia Październik 15 2020 08:13:23

 

Kalimera! Skalbmierz po raz kolejny melduje się w Grecji!
To w tym pięknym miejscu, w ramach mobilności, przez kolejne dwa tygodnie, praktyki odbywać będą nasi uczniowie z kierunku technik pojazdów samochodowych.
Pierwszy dzień, który już upłynął nam bardzo aktywnie, spędziliśmy na uczestnictwie we wstępnych szkoleniach, spotkaniach organizacyjnych, zajęciach BHP oraz zdobywając wszystkie informacje niezbędne nam podczas mobilności.

 

 

Drugiego dnia mobilności technicy pojazdów samochodowych odbywali praktyki w pobliskim warsztacie samochodowym. W ramach pracy na stanowisku mechanika zapoznali się ze specyfiką pracy i stosowanymi w trakcie jej wykonywania sprzętem i narzędziami. Zajmowali się także demontażem podzespołów samochodowych, w wyniku czego z samochodu marki Opel Vectra udało im się wyjąć tylną oś, a także silnik z auta marki Nissan.

 

Kolejnego dnia praktyk nasi uczniowie kontynuowali pracę nad silnikiem samochodu marki Nissan. Zajmowali się oni jego demontażem, w celu otrzymania z niego części przydatnych do naprawy kolejnego, czego dokonali w kolejnych krokach. Dodatkowo mieli również okazję podjąć się próby demontażu, prawidłowego ustawienia i ponownego montażu wadliwej skrzyni biegów.

 

Czwartego dnia technicy pojazdów samochodowych mieli szansę dokończyć swoją pracę, wmontowując silnik do auta. Dużą uwagę skupili na połączeniach, bez których niemożliwe jest prawidłowe działanie samochodu. W ten sposób zakończyli proces naprawy auta marki Nissan, którym zajmowali się w ostatnich dniach. Dodatkowo, w ramach powtórzenia całego procesu wymontowali silnik z samochodu innego modelu, który posłuży do naprawy kolejnego.

 

Pogoda w Grecji dopisuje a my pracujemy dalej! Piątek upłynął technikom pojazdów samochodowych na naprawie kół przy autach klientów warsztatu. W wyniku prac w tym zakresie, udało się im zdjąć opony oraz koła, a także w jednym z aut zdemontować zwrotnicę. Dodatkowo w dniu dzisiejszym uczniowie zapoznali się z specyfiką pracy w zawodzie mechanika oraz organizacją warsztatu samochodowego.

 

 

Weekend rozpoczęliśmy od poznawania tajników religii prawosławia. Udaliśmy się do kompleksu skalno-klasztornego w Meteorach, czyli w dosłownym tłumaczeniu budowli zawieszonych między niebem a ziemią. Mieliśmy wówczas szansę usłyszeć wiele historii związanych z tym miejscem, dowiedzieć się więcej na temat życia mnichów oraz oglądać piękne widoki, które wywarły na nas ogromne wrażenie. Pani przewodnik wymieniła także wiele różnic jakie istnieją między religią prawosławną a katolicką oraz podczas pobytu w pracowni ikon wyjaśniła dlaczego są one pisane, a nie malowane.
Nie obyło się też bez pamiątkowych zdjęć, które stanowią jedynie niewielką część naszych wspomnień i obrazów w naszej pamięci!

 

 

Niedziela była dla nas bardzo udanym dniem! Popłynęliśmy dziś w rejs na archipelag Sporad Północnych, a dokładniej na wyspę Skiathos, gdzie nagrywano część scen do filmu „Mamma Mia”. W trakcie samego rejsu mieliśmy okazję poznać grecką muzykę oraz nauczyć się tradycyjnych tańców. Na Skiathos mogliśmy zobaczyć piękno Grecji wyspiarskiej. Udaliśmy się wówczas na punkt widokowy, z którego rozpościera się widok na całe miasto, a później na plażę szyszkową - Koukunaries, gdzie mogliśmy zaznać kąpieli słonecznych, jak i morskich. Bawiliśmy się świetnie! Było wspaniałe!

 

 

W nowy tydzień technicy pojazdów samochodowych weszli z zupełnie nową energią! Kontynuując pracę w warsztacie, w pierwszych krokach zajęli się właściwą organizacją, przygotowując sprzęt i narzędzia potrzebne im do wykonywania kolejnych czynności. Trudzili się wówczas demontażem wydechu od silnika, ze względu na powstałe wady w pracy całego jego układu.
Dodatkowo w ciągu dnia mieli również szansę wybrać się do miejsca, w którym swój wolny czas spędza wielu „lokalsów” - Starego Panteleimonu, a widok rozpościera się na całą okolicę i trzeci „palec” półwyspu Chalcydyckiego - Kasandrę.

 

 

 

Wtorek rozpoczęliśmy od wizyty na lokalnym targu, gdzie mieliśmy okazję skosztować i zakupić typowo greckie produkty. Praktyki natomiast odbywaliśmy dziś w jednym ze współpracujących w ramach sieci warsztatów zakładów, wyspecjalizowanym w wulkanizacji i zajmującym się bieżnikowaniem opon. Uczniowie nie tylko zdobywali tam wiedzę na temat opon i całego procesu, który wykonuje firma, lecz także zajmowali się wyważaniem kół oraz ich prawidłowym ustawieniem.
W środę technicy pojazdów samochodowych pracując w warsztacie samochodowym demontowali silnik disela, auta marki Mazda 2200D. W ramach pracy w tym zakresie zajmowali się między innymi wymianą świec żarowych oraz czyszczeniem powierzchni pod uszczelkę, a także przygotowaniem auta do wyjazdu z warsztatu.
Zrealizowaliśmy dziś także jeden z punktów programu kulturowego, odwiedzając miasto Thessaloniki, gdzie mieliśmy szansę zobaczyć między innymi Białą Wieżę, łuk Galeriusza czy Bazylikę Św. Dymitra.
Przedostatniego dnia naszej mobilności technicy pojazdów samochodowych wymieniali części i uszczelki w silnikach samochodów klientów warsztatu. Dodatkowo, przy użyciu odpowiednich narzędzi i sprzętu mieli okazję zająć się demontażem i prawidłowym wyregulowaniem skrzyni biegów, w taki sposób, aby była ona zdolna do użytku. Przygotowali oni dziś również kosztorys prac związanych z wymianą poszczególnych podzespołów samochodowych, którymi zajmowali się w ostatnich dniach.
Nasza dwutygodniowa grecka przygoda dobiegła końca! Sami nie wiemy kiedy upłynął cały ten czas, ale z pewnością możemy powiedzieć, że był on pełen wrażeń!
Ostatniego dnia technicy pojazdów samochodowych zajmowali się wymianą kół w aucie oraz ich prawidłowym ustawieniem, a także mieli za zadanie wyczyścić zaciski w hamulcach.
Piątek oznaczał dla nas również dzień podsumowań i pożegnań. Usłyszeliśmy wiele ciepłych słów od organizatorów i opiekunów praktyk. Otrzymaliśmy również certyfikaty ukończenia praktyk zagranicznych, a także znaleźliśmy chwilę na zrobienie pamiątkowych zdjęć z naszymi mentorami! Bez wątpienia ostatnie dwa tygodnie pozostaną w naszej pamięci jeszcze na długo, tak jak i sama Grecja, za którą już tęsknimy!
Opracowanie: Dominika Kuszewska