Praktyki zawodowe w Grecji
Dodane przez admin dnia Listopada 26 2019 18:15:12

10 listopada po raz pierwszy uczniowie ze skalbmierskiego Zespołu Szkół Zawodowych wyjechali do Grecji na dwutygodniowe praktyki zawodowe. Na miejscu zostali  przywitani przez słoneczną pogodę. Pierwszego dnia, młodzież została zapoznana z przedstawicielami instytucji partnerskiej, miejscem pracy, a także z zasadami BHP i regulaminem hotelu. Resztę dnia minęła na rozpakowywania bagaży i poznaniu otoczenia urokliwego miejsca, w którym się zatrzymali – a był to hotel „Posejdon Palace” na Riwierze Olimpijskiej w Leptokari.

W mobilności brało udział 30 uczniów: Technicy Żywienia i Usług Gastronomicznych, Technik Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki, oraz Technik Pojazdów Samochodowych . Wszyscy uczestnicy realizowali staże w greckich przedsiębiorstwach.

Uczniowie technikum żywienia i usług gastronomicznych pracowali przy ekspozycji posiłków, obróbce produktów i półproduktów typowych dla kuchni greckiej, poznali różne metody i sposoby wykonywania tych czynności, wzbogacając przy tym swój gastronomiczny warsztat. Zajmowali się także obsługą gości w sali restauracyjnej hotelu i utrzymywaniem w niej czystości i porządku. Uczniowie tego kierunku odwiedzili także browar Lola i typową grecką winiarnię. Młodzież poznała w tych miejscach cały proces tworzenia piwa i wina - od zebrania chmielu i winogron, aż po zakorkowanie butelki i jej wysłanie do odbiorców.

Uczniowie technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki odwiedzili dealera maszyn rolniczych Zetor i Lamborghini, a także firmę zajmującą się produkcją i serwisem maszyn służących do tworzenia zaawansowanych systemów nawadniających. Podczas stażu pracowali pod okiem greckich mentorów, spawając, obsługując tokarki czy wykonując inne prace asystenckie jak naprawa traktorów i maszyn rolniczych, wymiana filtrów i olejów, a także konserwacja poszczególnych podzespołów i części maszyn.

Uczniowie technikum pojazdów samochodowych odwiedzili zakład Bandag w miejscowości Pyrgetos, poznając tam proces tworzenia i bieżnikowania opon, zarówno do samochodów jak i autokarów czy ciągników siodłowych. Pracowali nad silnikiem i jego naprawą, zajmowali się diagnostyką komputerową pojazdów samochodowych, a także analizą olejów samochodowych przy wykorzystaniu odpowiednich urządzeń. Uczniowie uczestniczyli również w zajęciach z programowania elektroniki samochodowej. Poza tym zajmowali się wymianą opon w samochodach, ustawianiem geometrii kół, a także wymianą klocków hamulcowych, filtrów i olejów.

Oprócz pracy było dużo czasu na integrację, odpoczynek, zwiedzanie i poznanie  kultury greckiej. Uczestnicy projektu odwiedzili Meteory, czyli zespół klasztorów prawosławnych, tzw. Monastyrów. Mieli okazję poznać różnicę między prawosławiem a katolicyzmem. Zobaczyli proces pisania ikon. Zwiedzili Stary Panteleimon- miasteczko zaklęte w kamieniu i odbyli rejs po Zatoce Pagasitikos.

Praktyki zawodowe w Grecji były ciekawym doświadczeniem, które dało okazję do porównania metod stosowanych w Grecji i Polsce. Praktyki w miejscowych zakładach pracy pozwoliły uczniom wykorzystać dotychczasowe umiejętności i zdobyć nowe, poszerzone o wymiar ponadnarodowy. Była to znakomita okazja do poszerzenia kompetencji zawodowych, poznania kultury, historii, tradycji oraz kulinariów tego pięknego kraju. Dzięki wyjazdowi uczniowie mieli możliwość poznania podstaw języka greckiego i szlifowania znajomości języka angielskiego. Po 12 dniach  uczniowie jednogłośnie stwierdzili, że czują  się na greckim rynku jak ryba w wodzie!

Projekt „Praktyczne doświadczenie zawodowe kluczem do sukcesu na europejskim rynku pracy”, jest finansowany ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, projekt „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia Zawodowego”, na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i Szkolenia Zawodowe, nr projektu: 2019-1-PL01-KA102-062104.