<< Luty 2019 >>

Niezwykła lekcja języka polskiego

W tym roku mija 180 rocznica powstania polskiej epopei narodowej zatytuÅ‚owanej ,,Pan Tadeusz”. W zwiÄ…zku z tym 03.03.2014  odbyÅ‚ siÄ™ w naszej szkole  monodram krakowskiego aktora, Andrzeja JurczyÅ„skiego, zatytuÅ‚owany ,,Spór o zamek , czyli Ostatni Zajazd na Litwie”. Aktor przybliżyÅ‚ najważniejsze wÄ…tki, które uwieczniÅ‚ Adam Mickiewicz w swoim poemacie. ByÅ‚a wiÄ™c historia: hrabiego Horeszki, zamku, o który toczyÅ‚  siÄ™ spór, miÅ‚oÅ›ci Zosi i Tadeusza, rodu DobrzyÅ„skich. Minimum scenografii, rekwizytów i jeden aktor, który swoim talentem oczarowaÅ‚ widzów.  Wszystkim zaimponowaÅ‚ iloÅ›ciÄ… zapamiÄ™tanego tekstu i dostarczyÅ‚ niezapomnianych wzruszeÅ„.    Nina GÅ‚ogowiecka

Po obejrzeniu spektaklu,, Pan Tadeusz”

Ta niezwykÅ‚a sztuka, która trwaÅ‚a niecaÅ‚Ä…  godzinÄ™  byÅ‚a tym bardziej interesujÄ…ca, że na scenie wystÄ™powaÅ‚  tylko jeden, profesjonalny  aktor. To ogromnie trudna sztuka odgrywać jednoczeÅ›nie rolÄ™ wieszcza narodowego recytujÄ…cego InwokacjÄ™,  potem kolejno w obszernym fragmencie historiÄ™ sporu o zamek. NiezwykÅ‚ym zaskoczeniem byÅ‚o to, że ZosiÄ™ i TelimenÄ™ odegraÅ‚y nasze koleżanki ze szkoÅ‚y, do których sÅ‚owa  poematu kierowaÅ‚   aktor. Dobrze dobrany podkÅ‚ad muzyczny oraz scenografia nadawaÅ‚a lekkoÅ›ci caÅ‚ej sztuce. Uważam, że  sposób przedstawienia wielkiego dzieÅ‚a na scenie jest  ciekawy, szczególnie dla mÅ‚odych widzów, którzy  niezbyt chÄ™tnie siÄ™gajÄ… po  literaturÄ™  zawartÄ… w kanonie lektur szkolnych. Roman Zbojak  ucz. kl. IV t.