Zegar

Losowe zdjęcie

Kalendarz

<< Październik 2020 >>
Po Wt śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Brak wydarzeń.

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

,,STOP SPALANIU ŚMIECI"

,,STOP SPALANIU ŚMIECI"

„…Zimy nie widać? Nie czuć? Niestety, i widać, i czuć…..Widzimy ją jednak poprzez dymy z naszych domowych kominów!”

W styczniowy targowy poranek na skalbmierskim rynku i przyległych uliczkach rozległy się nawoływania – „Stop spalaniu śmieci! Nie narażajmy siebie, rodziny i sąsiadów na wdychanie toksycznych odpadów! Nie palmy śmieci, bo nam się rozchorują dzieci! Domowe palenisko to nie śmietnisko!”…a echo niosło dalej, i dalej….

Czyżby to kominiarz z noworocznymi życzeniami? Nie, to uczniowie skalbmierskiego „mechanika” zrzeszeni w Szkolnym Klubie Ekologicznym manifestowali swój sprzeciw dla zanieczyszczenia powietrza. W zwartym szyku przeszli przez rynek i uliczki Skalbmierza niosąc wypisane na transparentach i skandując hasła sprzeciwu, przechodniom rozdawano kolorowe ulotki obrazujące skutki spalania śmieci w piecach domowych. Odczytano apel do mieszkańców, w którym zawarto ostrzeżenia i prośby o wzajemny szacunek dla zdrowia          i życia człowieka, bo przecież już dawno napisano…NIE ZABIJAJ!  Apel zakończono życzeniami „ swobodnego oddychania przejrzystym powietrzem, białych płatków śniegu zimą i czystego dżdżu letnią porą, ciepła bijącego z serc wszystkich mieszkańców”.

Czy apel uczniów-ekologów wzbudzi refleksję i zastanowienie nad widokiem dymiących kominów? Czy  wybierzemy jednak zdrowie niż iluzoryczne oszczędności?

Organizatorzy składają podziękowania dla Urzędu Gminy za druk ulotek oraz księdzu proboszczowi Marianowi Fatydze za udostępnienie przenośnego nagłośnienia.

Wygenerowano w sekund: 0.04
14,877,328 unikalne wizyty