<< Styczeń 2019 >>

,,STOP SPALANIU ŚMIECI"

„…Zimy nie widać? Nie czuć? Niestety, i widać, i czuć…..Widzimy ją jednak poprzez dymy z naszych domowych kominów!”

W styczniowy targowy poranek na skalbmierskim rynku i przyległych uliczkach rozległy się nawoływania – „Stop spalaniu śmieci! Nie narażajmy siebie, rodziny i sąsiadów na wdychanie toksycznych odpadów! Nie palmy śmieci, bo nam się rozchorują dzieci! Domowe palenisko to nie śmietnisko!”…a echo niosło dalej, i dalej….

Czyżby to kominiarz z noworocznymi życzeniami? Nie, to uczniowie skalbmierskiego „mechanika” zrzeszeni w Szkolnym Klubie Ekologicznym manifestowali swój sprzeciw dla zanieczyszczenia powietrza. W zwartym szyku przeszli przez rynek i uliczki Skalbmierza niosąc wypisane na transparentach i skandując hasła sprzeciwu, przechodniom rozdawano kolorowe ulotki obrazujące skutki spalania śmieci w piecach domowych. Odczytano apel do mieszkańców, w którym zawarto ostrzeżenia i prośby o wzajemny szacunek dla zdrowia          i życia człowieka, bo przecież już dawno napisano…NIE ZABIJAJ!  Apel zakończono życzeniami „ swobodnego oddychania przejrzystym powietrzem, białych płatków śniegu zimą i czystego dżdżu letnią porą, ciepła bijącego z serc wszystkich mieszkańców”.

Czy apel uczniów-ekologów wzbudzi refleksję i zastanowienie nad widokiem dymiących kominów? Czy  wybierzemy jednak zdrowie niż iluzoryczne oszczędności?

Organizatorzy składają podziękowania dla Urzędu Gminy za druk ulotek oraz księdzu proboszczowi Marianowi Fatydze za udostępnienie przenośnego nagłośnienia.