<< Marzec 2024 >>

Moje życie-mój wybór

Termin „profilaktyka” rozumiany jest jako „dziaÅ‚anie i Å›rodki stosowane w celu zapobiegania chorobom. Ogólnie: stosowanie różnych Å›rodków zapobiegawczych w celu niedopuszczenia do wypadków, uszkodzeÅ„, katastrof itp.” (MaÅ‚y SÅ‚ownik JÄ™zyka Polskiego, 1997).

Można także przyjąć, że profilaktyka to dziaÅ‚anie, które ma na celu zapobieganie pojawieniu siÄ™ lub rozwojowi niekorzystnego zjawiska. Jest też jednym ze sposobów reagowania na zjawiska spoÅ‚eczne, które oceniane sÄ… jako szkodliwe i niepożądane. Ta ocena skÅ‚ania do traktowania takich zjawisk w kategoriach zagrożeÅ„ i podejmowania wysiÅ‚ków w celu ich eliminacji lub choćby ograniczenia. Powszechnie uważa siÄ™, że skuteczna profilaktyka jest optymalnym sposobem hamowania rozwoju lub ograniczania skali zjawisk uznanych za dolegliwe spoÅ‚ecznie. GÅ‚ównie z tego wzglÄ™du jest znacznie bardziej opÅ‚acalna niż kosztowne dziaÅ‚ania zaradcze, konieczne w sytuacji, gdy wzrasta skala niepożądanych zjawisk.

Rodzice i uczniowie naszej szkoÅ‚y mieli okazjÄ™ obejrzeć spektakl o tematyce profilaktycznej pt. ”Moje życie-mój wybór” w którym wzięły udziaÅ‚ uczennice i uczniowie klasy Iw i Is : Adrianna wÅ‚odarska, Klaudia Nawrot, Damian OsiÅ„ski, Tomasz WÄ™glowski oraz PrzemysÅ‚aw WÅ‚osowicz z klasy IV Tmr pod opiekÄ… Ilony Lipki i Beaty ZarÄ™by-Majewicz.

GÅ‚ównym zaÅ‚ożeniem spektaklu jest rozwijanie w mÅ‚odym widzu kreatywnej postawy, umiejÄ™tnoÅ›ci radzenia sobie z problemami dnia codziennego, uÅ›wiadomienie, że w każdej sytuacji konfliktowej można znaleźć konstruktywne rozwiÄ…zanie oraz przewidywania i przyjmowania konsekwencji dokonywanych wyborów.

Problem wchodzenia w używki, problemy z rodzicami, trudnoÅ›ci w radzeniu sobie z „trudnymi” emocjami zostaÅ‚y pokazane w sposób przystÄ™pny dla mÅ‚odzieży i rodziców.

Rodzice i mÅ‚odzież przeżywali treÅ›ci z dużym skupieniem i zainteresowaniem, co niewÄ…tpliwie byÅ‚o zasÅ‚ugÄ… aktorów.