<< Marzec 2019 >>

Moje życie-mój wybór

Termin „profilaktyka” rozumiany jest jako „działanie i środki stosowane w celu zapobiegania chorobom. Ogólnie: stosowanie różnych środków zapobiegawczych w celu niedopuszczenia do wypadków, uszkodzeń, katastrof itp.” (Mały Słownik Języka Polskiego, 1997).

Można także przyjąć, że profilaktyka to działanie, które ma na celu zapobieganie pojawieniu się lub rozwojowi niekorzystnego zjawiska. Jest też jednym ze sposobów reagowania na zjawiska społeczne, które oceniane są jako szkodliwe i niepożądane. Ta ocena skłania do traktowania takich zjawisk w kategoriach zagrożeń i podejmowania wysiłków w celu ich eliminacji lub choćby ograniczenia. Powszechnie uważa się, że skuteczna profilaktyka jest optymalnym sposobem hamowania rozwoju lub ograniczania skali zjawisk uznanych za dolegliwe społecznie. Głównie z tego względu jest znacznie bardziej opłacalna niż kosztowne działania zaradcze, konieczne w sytuacji, gdy wzrasta skala niepożądanych zjawisk.

Rodzice i uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć spektakl o tematyce profilaktycznej pt. ”Moje życie-mój wybór” w którym wzięły udział uczennice i uczniowie klasy Iw i Is : Adrianna włodarska, Klaudia Nawrot, Damian Osiński, Tomasz Węglowski oraz Przemysław Włosowicz z klasy IV Tmr pod opieką Ilony Lipki i Beaty Zaręby-Majewicz.

Głównym założeniem spektaklu jest rozwijanie w młodym widzu kreatywnej postawy, umiejętności radzenia sobie z problemami dnia codziennego, uświadomienie, że w każdej sytuacji konfliktowej można znaleźć konstruktywne rozwiązanie oraz przewidywania i przyjmowania konsekwencji dokonywanych wyborów.

Problem wchodzenia w używki, problemy z rodzicami, trudności w radzeniu sobie z „trudnymi” emocjami zostały pokazane w sposób przystępny dla młodzieży i rodziców.

Rodzice i młodzież przeżywali treści z dużym skupieniem i zainteresowaniem, co niewątpliwie było zasługą aktorów.