<< Listopad 2020 >>

Praktyki zawodowe w Grecji

W dniach od 6 wrzeÅ›nia do 18 wrzeÅ›nia 2020 zostaÅ‚ zorganizowany po raz drugi wyjazd naszej mÅ‚odziezy  do Grecji  w ramach projektu „MiÄ™dzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry ksztaÅ‚cenia zawodowego” ze Å›rodków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na zasadach programu Erasmus, sektor KsztaÅ‚cenie i Szkolenia Zawodowe.

Po przyjeździe na miejsce, pierwszego dnia uczestnicy praktyk zapoznali siÄ™ z partnerem greckim na spotkaniu informacyjnym, miejscami odbywania stażu oraz organizacjÄ… miejsca pracy. Uczestniczyli również w spotkaniu opisujÄ…cym zasady BHP oraz zasady antycovid.

W drugim dniu szkolenia technicy pojazdów samochodowych zapoznawali siÄ™ z konstrukcjÄ… oraz podzespoÅ‚ami i zespoÅ‚ami samochodowymi, dobierali części do wykonania konkretnej naprawy. Natomiast technicy żywienia i usÅ‚ug gastronomicznych obsÅ‚ugiwali klientów restauracji serwujÄ…c pyszne Å›niadanie i obiad.

Trzeciego dnia Technicy Å»ywienia i UsÅ‚ug Gastronomicznych zapoznawali siÄ™ z recepturami typowych greckich napojów oraz sporzÄ…dzali je pod nadzorem mentora. Technicy pojazdów samochodowych wykonywali demontaż i montaż podzespoÅ‚ów i zespoÅ‚ów samochodowych. Zapoznawali siÄ™ z budowÄ… silnika oraz jego konserwacjÄ….

Czwarty dzieÅ„ stażu zawodowego w Grecji Technikom Å»ywienia i UsÅ‚ug Gastronomicznych upÅ‚ynÄ…Å‚ m.in.w piekarni ,w której praktykanci uczyli siÄ™ jak wyrabia siÄ™ ciasto na pieczywo serwowane na hotelowych stoÅ‚ach, jak dobrać odpowiedniÄ… mieszankÄ™ mÄ…ki by upiec chleb z różnymi dodatkami oraz buÅ‚ki. Próbowali swoje umiejÄ™tnoÅ›ci w formowaniu buÅ‚eczek, pracowali na serwisie sali restauracyjnej oraz w kuchni.

Technicy Pojazdów samochodowych zÅ‚ożyli wizytÄ™ w zakÅ‚adzie wulkanizacyjnym Tsitsibas gdzie zapoznali siÄ™ ze sposobami naprawy i bieżnikowania opon.

PiÄ…tego dnia praktyk Technicy Pojazdów Samochodowych zÅ‚ożyli wizytÄ™ w salonie Skody w Larisie. Mieli możliwość zasiąść za kierownicÄ… najnowszych modeli tej marki oraz zapoznać siÄ™ ze specyficznymi narzÄ™dziami używanymi tylko w salonach Skody.

Technicy Å»ywienia i UsÅ‚ug Gastronomicznych kontynuowali naukÄ™ w sali restauracyjnej hotelu obsÅ‚ugujÄ…c goÅ›ci i klientów hotelowych, wydajÄ…c potrawy i napoje.

Po południu wszyscy udali się z wizytą do ruin zamku Platamonas.

To twierdza wzniesiona w XI w. przez krzyżowców, zdobyta później w 1470 roku przez Wenecjan a nastÄ™pnie w 1556 r. przez Turków. Ruiny zamku aktualnie sÄ… miejscem wydarzeÅ„ kulturalnych, m.in. sierpniowego Festiwalu Olimpu

Szósty dzieÅ„ wyjazdu przyniósÅ‚ mÅ‚odzieży upragniony odpoczynek od pracy.Wszyscy uczniowie uczestniczyli w programie edukacyjno-kulturowym. Jego gÅ‚ównÄ… częściÄ… byÅ‚a wycieczka, podczas której zatrzymaliÅ›my siÄ™ w wytwórni ikon w Zindros. Tam dowiedzieliÅ›my siÄ™ w jaki sposób oraz z jakich materiaÅ‚ów sÄ… tworzone. Uczniowie mieli oczywiÅ›cie możliwość, żeby ikony i inne upominki zakupić dla siebie lub swoich bliskich. GÅ‚ównÄ… częściÄ… wyjazdu byÅ‚a jednak wizyta w Meteorach – miejscu, gdzie w XVI wieku greccy kapÅ‚ani wybudowali klasztory. ZwiedzajÄ…c jeden z nich dowiedzieliÅ›my siÄ™ dlaczego zostaÅ‚y wzniesione tak wysoko w górach, kto byÅ‚ ich zaÅ‚ożycielem oraz jak wyglÄ…da życie codzienne w takim klasztorze. Przy tej okazji przewodnik również opowiedziaÅ‚ ogólne informacje o religii dominujÄ…cej w Grecji – prawosÅ‚awiu. MÅ‚odzież mogÅ‚a siÄ™ przekonać jak wiele nas Å‚Ä…czy, a jak niewiele jest miÄ™dzy nami różnic. W drodze powrotnej zatrzymaliÅ›my siÄ™ na punkcie widokowym, gdzie wszyscy mieli czas na prywatne sesje fotograficzne. Ostatecznie zmÄ™czeni, ale szczęśliwi i bogatsi o sporo nowych informacji wróciliÅ›my do hotelu

W niedzielÄ™  skoro Å›wit wyruszyliÅ›my na kolejnÄ… wyprawÄ™. Tym razem naszym celem byÅ‚a najmniejsza wyspa z archipelagu Sporad PóÅ‚nocnych, czyli Skiatos. Razem z kapitanem Kostasem i jego zaÅ‚ogÄ… wypÅ‚ynÄ™liÅ›my w rejs peÅ‚en niezapomnianych widoków,gorÄ…cych greckich rytmów, oraz tradycyjnych wyspiarskich taÅ„ców. Od samego portu towarzyszyÅ‚y nam delfiny.

OdwiedziliÅ›my stolicÄ™ wyspy,która byÅ‚a sceneriÄ… filmu "Mamma mia" oraz mieniÄ…cÄ… siÄ™ zÅ‚otem plażę Koukounaries gdzie zażywaliÅ›my kÄ…pieli sÅ‚onecznych i morskich.

W drugim tygodniu praktyk nasiuczniowie w peÅ‚ni zaangażowani pracowali na swoich stanowiskach! Å»ywieniowcy w ramach pracy w kuchni przygotowywali produkty i póÅ‚produkty na bazie posiadanych surowców. Poznawali metody obróbki produktów i utrzymania ich Å›wieżoÅ›ci.

Technicy Pojazdów Samochodowych wykonywali demontaż i montaż podzespoÅ‚ów i zespoÅ‚ów samochodowych oraz realizowali bieżące prace wynikajÄ…ce z funkcjonowania warsztatu samochodowego.

W czasie wolnym od zajęć nasza mÅ‚odzież odwiedziÅ‚a maleÅ„kie miasteczko na zboczach Olimpu - Paleos Panteleimonas, sÅ‚ynÄ…ce z uprawy typowych dla Grecji owoców, jak Koumaro oraz wyrabiania miodów czy innych smakoÅ‚yków np. z kasztanów. Mogli stamtÄ…d również podziwiać wspaniaÅ‚Ä… panoramÄ™ na RiwierÄ™ OlimpijskÄ…! ByÅ‚o piÄ™knie!

Opracowanie Kinga Jakubiec