<< Październik 2020 >>

Praktyki zawodowe w Grecji

W dniach od 6 września do 18 września 2020 został zorganizowany po raz drugi wyjazd naszej młodziezy  do Grecji  w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na zasadach programu Erasmus, sektor Kształcenie i Szkolenia Zawodowe.

Po przyjeździe na miejsce, pierwszego dnia uczestnicy praktyk zapoznali się z partnerem greckim na spotkaniu informacyjnym, miejscami odbywania stażu oraz organizacją miejsca pracy. Uczestniczyli również w spotkaniu opisującym zasady BHP oraz zasady antycovid.

W drugim dniu szkolenia technicy pojazdów samochodowych zapoznawali się z konstrukcją oraz podzespołami i zespołami samochodowymi, dobierali części do wykonania konkretnej naprawy. Natomiast technicy żywienia i usług gastronomicznych obsługiwali klientów restauracji serwując pyszne śniadanie i obiad.

Trzeciego dnia Technicy Żywienia i Usług Gastronomicznych zapoznawali się z recepturami typowych greckich napojów oraz sporządzali je pod nadzorem mentora. Technicy pojazdów samochodowych wykonywali demontaż i montaż podzespołów i zespołów samochodowych. Zapoznawali się z budową silnika oraz jego konserwacją.

Czwarty dzień stażu zawodowego w Grecji Technikom Żywienia i Usług Gastronomicznych upłynął m.in.w piekarni ,w której praktykanci uczyli się jak wyrabia się ciasto na pieczywo serwowane na hotelowych stołach, jak dobrać odpowiednią mieszankę mąki by upiec chleb z różnymi dodatkami oraz bułki. Próbowali swoje umiejętności w formowaniu bułeczek, pracowali na serwisie sali restauracyjnej oraz w kuchni.

Technicy Pojazdów samochodowych złożyli wizytę w zakładzie wulkanizacyjnym Tsitsibas gdzie zapoznali się ze sposobami naprawy i bieżnikowania opon.

Piątego dnia praktyk Technicy Pojazdów Samochodowych złożyli wizytę w salonie Skody w Larisie. Mieli możliwość zasiąść za kierownicą najnowszych modeli tej marki oraz zapoznać się ze specyficznymi narzędziami używanymi tylko w salonach Skody.

Technicy Żywienia i Usług Gastronomicznych kontynuowali naukę w sali restauracyjnej hotelu obsługując gości i klientów hotelowych, wydając potrawy i napoje.

Po południu wszyscy udali się z wizytą do ruin zamku Platamonas.

To twierdza wzniesiona w XI w. przez krzyżowców, zdobyta później w 1470 roku przez Wenecjan a następnie w 1556 r. przez Turków. Ruiny zamku aktualnie są miejscem wydarzeń kulturalnych, m.in. sierpniowego Festiwalu Olimpu

Szósty dzień wyjazdu przyniósł młodzieży upragniony odpoczynek od pracy.Wszyscy uczniowie uczestniczyli w programie edukacyjno-kulturowym. Jego główną częścią była wycieczka, podczas której zatrzymaliśmy się w wytwórni ikon w Zindros. Tam dowiedzieliśmy się w jaki sposób oraz z jakich materiałów są tworzone. Uczniowie mieli oczywiście możliwość, żeby ikony i inne upominki zakupić dla siebie lub swoich bliskich. Główną częścią wyjazdu była jednak wizyta w Meteorach – miejscu, gdzie w XVI wieku greccy kapłani wybudowali klasztory. Zwiedzając jeden z nich dowiedzieliśmy się dlaczego zostały wzniesione tak wysoko w górach, kto był ich założycielem oraz jak wygląda życie codzienne w takim klasztorze. Przy tej okazji przewodnik również opowiedział ogólne informacje o religii dominującej w Grecji – prawosławiu. Młodzież mogła się przekonać jak wiele nas łączy, a jak niewiele jest między nami różnic. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na punkcie widokowym, gdzie wszyscy mieli czas na prywatne sesje fotograficzne. Ostatecznie zmęczeni, ale szczęśliwi i bogatsi o sporo nowych informacji wróciliśmy do hotelu

W niedzielę  skoro świt wyruszyliśmy na kolejną wyprawę. Tym razem naszym celem była najmniejsza wyspa z archipelagu Sporad Północnych, czyli Skiatos. Razem z kapitanem Kostasem i jego załogą wypłynęliśmy w rejs pełen niezapomnianych widoków,gorących greckich rytmów, oraz tradycyjnych wyspiarskich tańców. Od samego portu towarzyszyły nam delfiny.

Odwiedziliśmy stolicę wyspy,która była scenerią filmu "Mamma mia" oraz mieniącą się złotem plażę Koukounaries gdzie zażywaliśmy kąpieli słonecznych i morskich.

W drugim tygodniu praktyk nasiuczniowie w pełni zaangażowani pracowali na swoich stanowiskach! Żywieniowcy w ramach pracy w kuchni przygotowywali produkty i półprodukty na bazie posiadanych surowców. Poznawali metody obróbki produktów i utrzymania ich świeżości.

Technicy Pojazdów Samochodowych wykonywali demontaż i montaż podzespołów i zespołów samochodowych oraz realizowali bieżące prace wynikające z funkcjonowania warsztatu samochodowego.

W czasie wolnym od zajęć nasza młodzież odwiedziła maleńkie miasteczko na zboczach Olimpu - Paleos Panteleimonas, słynące z uprawy typowych dla Grecji owoców, jak Koumaro oraz wyrabiania miodów czy innych smakołyków np. z kasztanów. Mogli stamtąd również podziwiać wspaniałą panoramę na Riwierę Olimpijską! Było pięknie!

Opracowanie Kinga Jakubiec