<< Styczeñ 2020 >>

Praktyki zawodowe w Grecji

10 listopada po raz pierwszy uczniowie ze skalbmierskiego ZespoÅ‚u SzkóÅ‚ Zawodowych wyjechali do Grecji na dwutygodniowe praktyki zawodowe. Na miejscu zostali  przywitani przez sÅ‚onecznÄ… pogodÄ™. Pierwszego dnia, mÅ‚odzież zostaÅ‚a zapoznana z przedstawicielami instytucji partnerskiej, miejscem pracy, a także z zasadami BHP i regulaminem hotelu. ResztÄ™ dnia minęła na rozpakowywania bagaży i poznaniu otoczenia urokliwego miejsca, w którym siÄ™ zatrzymali – a byÅ‚ to hotel „Posejdon Palace” na Riwierze Olimpijskiej w Leptokari.

W mobilnoÅ›ci braÅ‚o udziaÅ‚ 30 uczniów: Technicy Å»ywienia i UsÅ‚ug Gastronomicznych, Technik Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki, oraz Technik Pojazdów Samochodowych . Wszyscy uczestnicy realizowali staże w greckich przedsiÄ™biorstwach.

Uczniowie technikum żywienia i usÅ‚ug gastronomicznych pracowali przy ekspozycji posiÅ‚ków, obróbce produktów i póÅ‚produktów typowych dla kuchni greckiej, poznali różne metody i sposoby wykonywania tych czynnoÅ›ci, wzbogacajÄ…c przy tym swój gastronomiczny warsztat. Zajmowali siÄ™ także obsÅ‚ugÄ… goÅ›ci w sali restauracyjnej hotelu i utrzymywaniem w niej czystoÅ›ci i porzÄ…dku. Uczniowie tego kierunku odwiedzili także browar Lola i typowÄ… greckÄ… winiarniÄ™. MÅ‚odzież poznaÅ‚a w tych miejscach caÅ‚y proces tworzenia piwa i wina - od zebrania chmielu i winogron, aż po zakorkowanie butelki i jej wysÅ‚anie do odbiorców.

Uczniowie technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki odwiedzili dealera maszyn rolniczych Zetor i Lamborghini, a także firmÄ™ zajmujÄ…cÄ… siÄ™ produkcjÄ… i serwisem maszyn sÅ‚użących do tworzenia zaawansowanych systemów nawadniajÄ…cych. Podczas stażu pracowali pod okiem greckich mentorów, spawajÄ…c, obsÅ‚ugujÄ…c tokarki czy wykonujÄ…c inne prace asystenckie jak naprawa traktorów i maszyn rolniczych, wymiana filtrów i olejów, a także konserwacja poszczególnych podzespoÅ‚ów i części maszyn.

Uczniowie technikum pojazdów samochodowych odwiedzili zakÅ‚ad Bandag w miejscowoÅ›ci Pyrgetos, poznajÄ…c tam proces tworzenia i bieżnikowania opon, zarówno do samochodów jak i autokarów czy ciÄ…gników siodÅ‚owych. Pracowali nad silnikiem i jego naprawÄ…, zajmowali siÄ™ diagnostykÄ… komputerowÄ… pojazdów samochodowych, a także analizÄ… olejów samochodowych przy wykorzystaniu odpowiednich urzÄ…dzeÅ„. Uczniowie uczestniczyli również w zajÄ™ciach z programowania elektroniki samochodowej. Poza tym zajmowali siÄ™ wymianÄ… opon w samochodach, ustawianiem geometrii kóÅ‚, a także wymianÄ… klocków hamulcowych, filtrów i olejów.

Oprócz pracy byÅ‚o dużo czasu na integracjÄ™, odpoczynek, zwiedzanie i poznanie  kultury greckiej. Uczestnicy projektu odwiedzili Meteory, czyli zespóÅ‚ klasztorów prawosÅ‚awnych, tzw. Monastyrów. Mieli okazjÄ™ poznać różnicÄ™ miÄ™dzy prawosÅ‚awiem a katolicyzmem. Zobaczyli proces pisania ikon. Zwiedzili Stary Panteleimon- miasteczko zaklÄ™te w kamieniu i odbyli rejs po Zatoce Pagasitikos.

Praktyki zawodowe w Grecji byÅ‚y ciekawym doÅ›wiadczeniem, które daÅ‚o okazjÄ™ do porównania metod stosowanych w Grecji i Polsce. Praktyki w miejscowych zakÅ‚adach pracy pozwoliÅ‚y uczniom wykorzystać dotychczasowe umiejÄ™tnoÅ›ci i zdobyć nowe, poszerzone o wymiar ponadnarodowy. ByÅ‚a to znakomita okazja do poszerzenia kompetencji zawodowych, poznania kultury, historii, tradycji oraz kulinariów tego piÄ™knego kraju. DziÄ™ki wyjazdowi uczniowie mieli możliwość poznania podstaw jÄ™zyka greckiego i szlifowania znajomoÅ›ci jÄ™zyka angielskiego. Po 12 dniach  uczniowie jednogÅ‚oÅ›nie stwierdzili, że czujÄ…  siÄ™ na greckim rynku jak ryba w wodzie!

Projekt „Praktyczne doÅ›wiadczenie zawodowe kluczem do sukcesu na europejskim rynku pracy”, jest finansowany ze Å›rodków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, projekt „MiÄ™dzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry ksztaÅ‚cenia Zawodowego”, na zasadach Programu Erasmus+ sektor KsztaÅ‚cenie i Szkolenia Zawodowe, nr projektu: 2019-1-PL01-KA102-062104.