<< Październik 2020 >>

Praktyki zawodowe w Grecji

10 listopada po raz pierwszy uczniowie ze skalbmierskiego Zespołu Szkół Zawodowych wyjechali do Grecji na dwutygodniowe praktyki zawodowe. Na miejscu zostali  przywitani przez słoneczną pogodę. Pierwszego dnia, młodzież została zapoznana z przedstawicielami instytucji partnerskiej, miejscem pracy, a także z zasadami BHP i regulaminem hotelu. Resztę dnia minęła na rozpakowywania bagaży i poznaniu otoczenia urokliwego miejsca, w którym się zatrzymali – a był to hotel „Posejdon Palace” na Riwierze Olimpijskiej w Leptokari.

W mobilności brało udział 30 uczniów: Technicy Żywienia i Usług Gastronomicznych, Technik Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki, oraz Technik Pojazdów Samochodowych . Wszyscy uczestnicy realizowali staże w greckich przedsiębiorstwach.

Uczniowie technikum żywienia i usług gastronomicznych pracowali przy ekspozycji posiłków, obróbce produktów i półproduktów typowych dla kuchni greckiej, poznali różne metody i sposoby wykonywania tych czynności, wzbogacając przy tym swój gastronomiczny warsztat. Zajmowali się także obsługą gości w sali restauracyjnej hotelu i utrzymywaniem w niej czystości i porządku. Uczniowie tego kierunku odwiedzili także browar Lola i typową grecką winiarnię. Młodzież poznała w tych miejscach cały proces tworzenia piwa i wina - od zebrania chmielu i winogron, aż po zakorkowanie butelki i jej wysłanie do odbiorców.

Uczniowie technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki odwiedzili dealera maszyn rolniczych Zetor i Lamborghini, a także firmę zajmującą się produkcją i serwisem maszyn służących do tworzenia zaawansowanych systemów nawadniających. Podczas stażu pracowali pod okiem greckich mentorów, spawając, obsługując tokarki czy wykonując inne prace asystenckie jak naprawa traktorów i maszyn rolniczych, wymiana filtrów i olejów, a także konserwacja poszczególnych podzespołów i części maszyn.

Uczniowie technikum pojazdów samochodowych odwiedzili zakład Bandag w miejscowości Pyrgetos, poznając tam proces tworzenia i bieżnikowania opon, zarówno do samochodów jak i autokarów czy ciągników siodłowych. Pracowali nad silnikiem i jego naprawą, zajmowali się diagnostyką komputerową pojazdów samochodowych, a także analizą olejów samochodowych przy wykorzystaniu odpowiednich urządzeń. Uczniowie uczestniczyli również w zajęciach z programowania elektroniki samochodowej. Poza tym zajmowali się wymianą opon w samochodach, ustawianiem geometrii kół, a także wymianą klocków hamulcowych, filtrów i olejów.

Oprócz pracy było dużo czasu na integrację, odpoczynek, zwiedzanie i poznanie  kultury greckiej. Uczestnicy projektu odwiedzili Meteory, czyli zespół klasztorów prawosławnych, tzw. Monastyrów. Mieli okazję poznać różnicę między prawosławiem a katolicyzmem. Zobaczyli proces pisania ikon. Zwiedzili Stary Panteleimon- miasteczko zaklęte w kamieniu i odbyli rejs po Zatoce Pagasitikos.

Praktyki zawodowe w Grecji były ciekawym doświadczeniem, które dało okazję do porównania metod stosowanych w Grecji i Polsce. Praktyki w miejscowych zakładach pracy pozwoliły uczniom wykorzystać dotychczasowe umiejętności i zdobyć nowe, poszerzone o wymiar ponadnarodowy. Była to znakomita okazja do poszerzenia kompetencji zawodowych, poznania kultury, historii, tradycji oraz kulinariów tego pięknego kraju. Dzięki wyjazdowi uczniowie mieli możliwość poznania podstaw języka greckiego i szlifowania znajomości języka angielskiego. Po 12 dniach  uczniowie jednogłośnie stwierdzili, że czują  się na greckim rynku jak ryba w wodzie!

Projekt „Praktyczne doświadczenie zawodowe kluczem do sukcesu na europejskim rynku pracy”, jest finansowany ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, projekt „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia Zawodowego”, na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i Szkolenia Zawodowe, nr projektu: 2019-1-PL01-KA102-062104.