<< Czerwiec 2020 >>

Akcja ,,Szkoła pamięta"

W dniu dzisiejszym t.j. 24 października 2019r. odbyła się wycieczka w ramach akcji Ministra Edukacji Narodowej ”Szkoła Pamięta". Wycieczka, w której uczestniczyli uczniowie klas ITp i IT rozpoczęła się od cmentarza parafialnego w Skalbmierzu, gdzie znajduje się Kwatera z okresu I i II wojny światowej. Obiekt powstał na okoliczność pochówku poległych żołnierzy różnych armii z okresu I wojny, żołnierzy września 1939 r. oraz żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich poległych w bitwie o Skalbmierz w sierpniu 1944 r.

Z przodu pomnika widnieje napis o treści: "Bohaterskim żołnierzom Wojska Polskiego, Armii Krajowej, poległym za wolność Ojczyzny w walce z Niemcami hitlerowskimi w Skalbmierzu we wrześniu 1939 r. i w powstaniu 26.VII. - 5.VIII.1944 r., Społeczeństwo m. Skalbmierz". U podnóża pomnika granitowa tablica pamiątkowa z napisem o treści: "Pamięci bohaterskich Żołnierzy Plutonu Szturmowego I "Dominiki" II Bat. 210 P.P. 106 D.P. Armii Krajowej wiernych Bogu i Ojczyźnie, poległych w walce z Niemcami w obronie pacyfikowanego Skalbmierza 5 Sierpnia 1944 r.

Na cmentarzu uczniowie odwiedzili również mogiłę Franciszka Pudo  ps. Sokół.

Z cmentarza parafialnego uczniowie wraz z opiekunami udali się w kierunku skalbmierskiego rynku gdzie przystanęli i zapalili znicze przy kamiennym krzyżu z figurami św. Rozalii i św. Rocha.

Kolejnym etapem wycieczki był Pomnik Ofiar Pacyfikacji Skalbmierza.

Ostatnim etapem wycieczki był skwer  im Stanisława ze Skalbmierza. Na placu w pobliżu kościoła znajduje się Pomnik Niepodległości, postawiony w formie kolumny zawierający tablicę granitową z napisem: "PAMIĘCI OSWOBODZENIA WOLĄ BOGA I POŁĄCZENIA W DAWNĄ CAŁOŚĆ

ROZDARTEJ PRZEZ WROGÓW OJCZYZNY W LATACH 1772-1918". Hołd oddano

także przed pomnikiem ofiar Katynia i Katastrofy Smoleńskiej.

Wycieczka była wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu.

Osoby odpowiedzialne: p. Dorota Bijak, p. Ilona Lipka oraz p.Krzysztof Grądek i p. Kamil Masiuda.