<< Luty 2020 >>

Przygoda w ,,Odysei Umysłu"

,,Odyseja Umysłu" to międzynarodowe przedsięwzięcie. W Polsce już po raz 27 organizowany jest konkurs. Krajowe eliminacje obejmują dwa etapy – regionalny i finał ogólnopolski. Celem tego przedsięwzięcia jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Uczy dzieci i młodzież kreatywnego i krytycznego myślenia, angażując grupy uczestników w proces twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych, – czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów.

Zespół Szkół Zawodowych w Skalbmierzu postanowił wykorzystać potencjał swoich uczniów i zmierzyć się z rozwiązywaniem problemów, jakie w tym roku postawiła „Odyseja Umysłu”. Było to możliwe dzięki dofinansowaniu pozyskanemu z funduszy unijnych.

W szkole powstał zespół Odyseuszy, którymi zaopiekowało się dwoje trenerów Anna Kruk i Łukasz Pudo. Drużyna podjęła się rozwiązania Problemu Długoterminowego ,,Do zobaczenia w ukryciu” i pracowała nad nim już od listopada. W trakcie ferii zimowych członkowie zespołu ćwiczyli Problemy Spontaniczne i dopracowywali ostatnie szczegóły prezentacji rozwiązań wybranych przez siebie zadań.

W sobotę 2 marca 2019r w Katowicach odbyły się eliminacje regionalne, wystąpiło 57 drużyn z czterech województw. Nasza drużyna w składzie: Kamila Koczur, Paulina Kluch, Piotr Purchla, Marcin Fidala, Dawid Macheta, Adam Koruba, Arkadiusz Walczak zaprezentowała swoje dzieło - Magiczną Skrzynkę. W zadaniu długoterminowym Odyseusze mieli okazję przyrodnicze inspiracje przełożyć na techniczne rozwiązania – musieli skonstruować oryginalne stworzenie mechaniczne, potrafiące na różne sposoby wizualnie wtapiać się w otoczenie. Istota starała się „ukryć na widoku” przed pewnym Poszukiwaczem, który z jakiegoś niebanalnego powodu pragnął ją odnaleźć. Podczas przygotowanego przez zespół przedstawienia, stworzenie trzykrotnie zmieniało swój wygląd i z powodzeniem uniknęło wyśledzenia, za każdym razem wykonując w tym celu inną czynność, wybraną z dostępnej listy. Wreszcie – dokonując ostatniej, czwartej przemiany – ukazało się w swej zaskakującej, prawdziwej postaci – cudnego Robaczka. W rolę Poszukiwacza wcieliła się Kamila, która swym występem rozbawiła nie tylko publiczność, ale i sędziów.

Udział młodzieży w ,,Odysei” był niezwykłym doświadczeniem, rozbudził ich kreatywność, pewność siebie, także umocnił klasowe więzi koleżeńskie.