<< Kwiecieñ 2024 >>

,,Wesele" St. Wyspiańskiego na stulecie Niepodległości

A to Polska wÅ‚aÅ›nie, Cóż tam panie w polityce? Trza być w butach na weselu...

Te i inne cytaty Wesela StanisÅ‚awa WyspiaÅ„skiego uÅ›wietniÅ‚y listopadowe obchody 100 - lecia odzyskania niepodlegÅ‚oÅ›ci  w Zespole SzkóÅ‚ Zawodowych w Skalbmierzu.

MÅ‚odzież pod kierunkiem paÅ„ Ilony lipka i Doroty Bijak  przygotowaÅ‚a  spektakl teatralny StanisÅ‚awa WyspiaÅ„skiego Wesele  z rozmachem.

14 listopada 2018 roku nasza szkoÅ‚a zamieniÅ‚a siÄ™ w tym dniu w prawdziwÄ… chatÄ™ bronowickÄ…,  z weselnÄ… muzykÄ…        i  bryczkÄ… z dostojnymi rumakami, w której zasiadÅ‚a para mÅ‚oda.

W progach szkoÅ‚y  witano wszystkich  chlebem i solÄ… oraz tradycyjnym chlebkiem  ze smalcem.  Zaproszonych  goÅ›ci weselnych, czyli przedstawicieli  różnych Å›rodowisk (wÅ‚adze powiatu, miasta,  emerytowanych nauczycieli , urzÄ™dników , duchowieÅ„stwo,           a także   uczniowiów  z  okolicznych  szkóÅ‚ wraz ze swoimi dyrektorami i nauczycielami) powitaÅ‚a dyrektor szkoÅ‚y pani Beata Malinowska.

Dlaczego Wesele Stanisława Wyspiańskiego ?

Bo speÅ‚nia rolÄ™ dramatu narodowego i dramatu spoÅ‚ecznego. Bo przesÅ‚anie utworu  dotyczy  marzeÅ„  Polaków o niepodlegÅ‚oÅ›ci i wolnoÅ›ci.

Bo ziÅ›ciÅ‚ siÄ™ wizjonerski sen   poety o wolnej ojczyźnie, choć sam dramaturg, niestety,  nie doczekaÅ‚ tej chwili.

Spektakl teatralny w wykonaniu  mÅ‚odzieży byÅ‚ niezwyle przejmujÄ…cy i pouczajÄ…cy, dotykaÅ‚ najtrudniejszych spraw narodowych.

Wrażenie autentycznoÅ›ci chÅ‚opskiego wesela  z poczÄ…tku  XX wiek wywoÅ‚aÅ‚a nie tylko scenografia, lecz także stroje aktorów, którzy wcielili siÄ™ w postacie dramatu.

ObserwowaliÅ›my  na scenie chatÄ™ weselnÄ…, a w niej pogodzonych i poÅ‚Ä…czonych radoÅ›ciÄ… (bo takÄ… chwilÄ… jest wesele) przedstawicieli dwu warstw: chÅ‚opów i inteligencji.

Owacjom nie byÅ‚o koÅ„ca. Uczniowie – odtwórcy ról otrzymali gratulacje za wysokie umiejÄ™tnoÅ›ci artystyczne, zaangażowanie i oprawÄ™ muzycznÄ…. Gratulowano także pomysÅ‚u paniom, które zrealizowaÅ‚y tak duże przedsiÄ™wziÄ™cie kulturalne.

DziÄ™kujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili siÄ™ do przygotowania tego wydarzenia.

Dorota Bijak