Zegar

Losowe zdjęcie

Kalendarz

<< Październik 2020 >>
Po Wt śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Brak wydarzeń.

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Lekcja na 12 gwiazdek

7 maja uczniowie IIT i IB  ZSZ w Skalbmierzu wzięli udział w „Lekcji na 12 gwiazdek”- przedsięwzięciu, której inicjatorem i współtwórcą jest Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce . Kampania obejmie Małopolskę, Świętokrzyskie oraz Podkarpacie.

Warsztaty są  prowadzone przez ekspertów Wyższej Szkoły Zarządzania i Informatyki w Rzeszowie. ”Lekcja na 12 gwiazdek” to przedsięwzięcie przybliżające obywatelom, głównie młodzieży, tematy związane z Polskim członkostwem w Unii Europejskiej, a szczególnie możliwościami jakie mają mieszkańcy południowo-wschodniej Polski. Do tych szans można zaliczyć m.in. możliwość pracy, studiowania czy podróżowania bez paszportu w wybranym państwie europejskim. 

Tematem 2 godzinnego spotkania, w naszej szkole był: „Wspólny Rynek, czyli edukacja i praca w Unii Europejskiej ” . Spotkanie podzielono na dwie części. Część ogólna dotyczyła znaczenia UE w życiu uczestników jak i ich bliskich i zachęcała do samodzielnej interpretacji informacji na temat UE w oparciu o wiarygodne źródła. 

Pierwszym zadaniem było wypisanie dwóch rzeczy, które lubimy w Europie. Padło wtedy wiele ciekawych oraz różnorodnych haseł jak: kultura, jedzenie, strefa Schengen, projekty edukacyjne, fundusze unijne, wielokulturowość,  jedność i bezpieczeństwo. W drugiej części została omówiona każda z czterech swobód unijnych tj. swobodny przepływ towaru, swobodny przepływ usług, swobodny przepływ kapitału oraz swobodny przepływ osób. ”. Celem ogólnym zajęć było uświadomienie zebranym znaczenia i roli praw wynikających z dostępu do wspólnego rynku. Chodzi m.in. o indywidualną możliwość skorzystania z Programu Erasmus+, zwłaszcza studiów i wolontariatu europejskiego. Ostatnim punktem było wspólne zdjęcie oraz rozdanie nagród osobom szczególnie aktywnym podczas zajęć. Obie klasy zgodnie zaliczyły tą lekcję do  bardzo udanych i mają nadzieję na więcej takich zajęć. Bardzo dziękujemy koordynatorom tego projektu, czyli panom Dominikowi Łazarzowi i Mikolajowi Voroninowi za profesjonalne przeprowadzenie niestandardowej „Lekcji na 12 gwiazdek” w naszej szkole.

Opracowała : Beata Zaręba-Majewicz

Wygenerowano w sekund: 0.05
14,831,284 unikalne wizyty