<< Lipiec 2020 >>

Światowy Dzień Rzucania Palenia w ZSZ w Skalbmierzu

Co roku w trzeci czwartek listopada na całym świecie i w naszej szkole obchodziliśmy  Światowy Dzień Rzucania Palenia. 17 listopada gościliśmy  panią Ewelinę Dąbrowską oraz panią Monikę Trzaskę z Państwowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Busku Zdroju. Pani Ewelina przedstawiła szokujące dane statystyczne obrazujące sytuację na świecie i w Polsce .

Średnio blisko 35 proc. wszystkich zgonów z powodu nowotworów można przypisać paleniu tytoniu.             W Polsce co roku ponad 24 tysiące mężczyzn i ponad 7,5 tysiąca kobiet umiera przedwcześnie z powodu używania tytoniu. Oczekiwana długość życia osób palących jest krótsza o ok.10 lat niż u osób nigdy nie palących.

Zwrócono uwagę na szkodliwości papierosów typu light, mentol, e-papierosów, czy palenia biernego. Okazało się, że uczniowie naszej szkoły są świadomi ryzyka zachorowań i posiadają wiedzę na ten temat.

Uczniowie mieli możliwość przebadania się przy urzyciu SMOKOLIZERA , który mierzy zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

W spotkaniu wzieło udział  30 uczniów z klas: I T, IB, II Tż, IIIT .

Akcję przygotowała pani Karolina Czapla-Łuźniak z uczniami klasy I Szkoły Branżowej.

Dziękujemy Paniom za spotkanie oraz ulotki i plakaty dla szkoły, które na pewno wykorzystamy w propagowaniu zdrowego stylu życia w naszej szkole.

Pamiętajmy !!!

Każdy rok a nawet dzień abstynencji tytoniowej jest bezcenny dla zdrowia !

Do zobaczenia za rok :-)