<< Kwiecieñ 2024 >>

11 listopada - narodowy Dzień Niepodległości

Dnia 10 listopada 2016 r. odbyÅ‚a siÄ™ uroczysta akademia z okazji Å›wiÄ™ta 11 Listopada zwanego ÅšwiÄ™tem NiepodlegÅ‚oÅ›ci. Część artystycznÄ… przygotowanÄ… przez mÅ‚odzież z klas ITż/ms/mr, Iw, IIITs/mr, IVTs/mr pod opiekÄ… p. Ilony Lipka poprzedziÅ‚o wprowadzenie pocztu sztandarowego oraz wspólne odÅ›piewanie hymnu paÅ„stwowego. MÅ‚odzi aktorzy zaprezentowali wzruszajÄ…cy montaż sÅ‚owno – muzyczny. Przypomnieli zgromadzonym na apelu uczniom historiÄ™ naszego kraju – czasów, gdy Polska straciÅ‚a niepodlegÅ‚ość i zniknęła na 123 lata z mapy Europy.

Tematem przewodnim byÅ‚ motyw walki o wolność, niepodlegÅ‚ość Polski od powstania koÅ›ciuszkowskiego do czasów SolidarnoÅ›ci.

W atmosferÄ™ tamtych czasów wprowadzili nas: Kamila Koczur, Paulina Woźnicka, Kasia Florkiewicz, Kamila Fryt, Marcin Fidala, Jakub NiziÅ„ski, MichaÅ‚ WÅ‚osowicz, RafaÅ‚ Kowalski, Wojtek Zych, Sebastian Bujak, Damian Chećko, Patryk Piotrowski, Norbert Wróbel, Krzysztof Rózycki – oprawa muzyczna.

Przypomnieli koleżankom i kolegom, że ojczyzna to wielki zbiorowy obowiÄ…zek. SkÅ‚aniali tym samym do zastanowienia nad  odpowiedziÄ…  na pytania: czy szanujemy symbole narodowe, polski hymn; czy  troszczymy siÄ™ o poprawność jÄ™zyka polskiego, czy zachowujemy polskie tradycje narodowe.

Na zakoÅ„czenie p. dyrektor Beata Malinowska  podziÄ™kowaÅ‚a wszystkim  za obecność, a także  ksiÄ™dzu proboszczowi Marianowi Fatyga, który zaszczyciÅ‚ nas swojÄ… obecnoÅ›ciÄ…. Szczególne sÅ‚owa podziÄ™kowania skierowaÅ‚a w stronÄ™ mÅ‚odych artystów,  za ich  pracÄ™. PodkreÅ›liÅ‚a, jak ważne jest dla nas Polaków to niezwykÅ‚e Å›wiÄ™to obchodzone, co roku 11 listopada. Ta niecodzienna lekcja historii pomogÅ‚a docenić odwagÄ™ i poÅ›wiÄ™cenie naszych przodków w walce o wolność i niepodlegÅ‚ość.

Uczniowie – artyÅ›ci przedstawili ten sam program muzyczno-sÅ‚owny w koÅ›ciele Åšw. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu dla licznie zgromadzonych parafian.

Więcej zdjęć w galerii