Zegar

Losowe zdjęcie

Kalendarz

<< Październik 2020 >>
Po Wt śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Brak wydarzeń.

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Nowe kierunki kształcenia od 2016r

TECHNIKUM

TECHNIK CHŁODNICTWA I KLIMATYZACJI

Jest to nowy zawód wprowadzony do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego w sierpniu 2014 roku. Z badań rynku pracy wynika, że istnieje duże zapotrzebowanie na specjalistów branży chłodnictwa i klimatyzacji. Niestety brakuje fachowców z odpowiednim wykształceniem. Inne pokrewne zawody, z punktu widzenia pracodawców, nie zapewniają wystarczającej wiedzy i umiejętności.

Uczeń nabędzie w procesie kształcenia takie umiejętności jak: 

 • montowanie urządzeń i instalacji chłodniczych
 • eksploatacja i konserwacja urządzeń i instalacji chłodniczych
 • naprawa urządzeń i instalacji chłodniczych
 • montowanie urządzeń i instalacji klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła
 • eksploatacja i konserwacja urządzeń i instalacji klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła
 • naprawa urządzeń i instalacji klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła

Absolwent może podjąć dalszą naukę na uczelni wyższej, może prowadzić własną działalność gospodarczą lub pracować: w zakładach prowadzących usługi w zakresie projektowania, serwisu, konserwacji, napraw urządzeń i instalacji chłodniczych, klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła

TECHNIK ŻYWIENIA I USŁUG GASTRONOMICZNYCH

Gastronomia jest branżą usługową. Technik żywienia i usług gastronomicznych jest przygotowany do wykonywania różnych zadań zawodowych, zarówno dotyczących planowania produkcji jak i świadczenia usług żywieniowych konsumentom. Rynek usług gastronomicznych rozwija się stale, ponieważ w Polsce w dalszym ciągu ilość zakładów jest dużo niższa, niż w społeczeństwie zachodnim. Dlatego będą tworzyć się nowe miejsca pracy dla technika żywienia i usług gastronomicznych. 

Absolwent Technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

 • oceniania jakości żywności oraz jej przechowywania;
 • sporządzania i ekspedycji potraw i napojów;
 • planowania i oceny żywienia;
 • organizowania produkcji gastronomicznej;
 • planowania i realizacji usług gastronomicznych.

Absolwent tego kierunku znajdzie pracę gdyż rynek usług gastronomicznych rozwija się stale. Pracę w gastronomii jest stosunkowo łatwo znaleźć. Ciągle dostępne są oferty pracy w środowisku lokalnym i w kraju. W przyszłości powstające ośrodki sanatoryjne, rehabilitacyjne i SPA w Kazimierzy Wielkiej stworzą perspektywę zatrudnienia osób z takim wykształceniem. Osoba będąca z wykształcenia technikiem żywienia  i usług gastronomicznych może także prowadzić własną firmę.

TECHNIK MECHANIZACJI ROLNICTWA I AGROTRONIKI

Absolwenci szkół kształcących się w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki będą przygotowani m.in.

 • do kompleksowego posługiwania się nowoczesnym sprzętem rolniczym,
 • oceniania stanu technicznego, konserwacji i naprawy maszyn i urządzeń rolniczych,
 • obsługiwania urządzeń systemów elektronicznych oraz nawigacji satelitarnej stosowanej w pojazdach, maszynach i urządzeniach rolniczych, a co za tym idzie będą posiadać wiedzę i umiejętności wymagane na współczesnym rynku pracy.

Technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki może podjąć pracę w zakładach usługowo-naprawczych jako specjalista do spraw naprawy pojazdów i maszyn rolniczych, elektrotechnik i diagnosta pojazdów, a także samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług mechanizacyjnych, naprawczych, serwisowania i dystrybucji sprzętu rolniczego.

W zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki kształcenie obejmuje naukę jazdy samochodem i ciągnikiem.

W związku z tym uczniowie bezpłatnie zdobywają uprawnienia w zakresie kat. B i T.

Ukończenie szkoły daje absolwentom uprawnienia rolnicze i możliwość korzystania z programu „Młody Rolnik”.

W ogólnopolskim Rankingu Egzaminów Zawodowych 2016 dla zawodu Technik Mechanizacji Rolnictwa zorganizowanym przez czasopism Perspektywy, nasza szkoła tj. Zespół Szkół Zawodowych w Skalbmierzu, uplasował się w czołówce 30 najlepszych szkół w Polsce, zajmując 18, a właściwie 14, ex aquo z 4 innymi z wynikiem 90,91% zdawalności.

ZASADNICZA SZKOŁA ZAWODOWA 

KIEROWCA  MECHANIK – NOWY ZAWÓD OD 2016 ROKU

Otwarcie kierunku w Zasadniczej Szkole Zawodowej – kierowca mechanik, jak podaje MEN, wynika z obserwowanego deficytu kadr Z wykształceniem zasadniczym zawodowym, które mogłoby zasilać rynek pracy w branży transportowej, tj. zapełnić lukę w wykonywaniu usług, związanych z przewozem rzeczy i osób. Zna podstawowe zależności w zawodzie, a w szerszym zakresie elementarne uwarunkowania prowadzonej działalności związanej z transportem samochodowym i mechaniką samochodową.

Absolwent  tej szkoły znajdzie pracę  w przyszłości, jako wykwalifikowana kadra przedsiębiorstw transportowych, będą mogły znaleźć zatrudnienie na rynku pracy, na którym istnieje stałe zapotrzebowanie na pracowników posiadających uprawnienia kierowcy samochodu.

MECHANIK MOTOCYKLOWY – NOWY ZAWÓD OD 2015 ROKU

W toku 3-letniej nauki uczeń zdobywa wykształcenie ogólne i zawodowe, po ukończeniu szkoły i zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zakresie diagnozowania i naprawy motocykli, uzyskuje tytuł zawodowy: mechanika motocyklowego.

Absolwent szkoły zawodowej kształcącej w zawodzie mechanik motocyklowy, jest przygotowany do wykonywania zadań w zakresie:

 • diagnostyki podzespołów i zespołów motocykli
 • napraw motocykli
 • obsługi użytkowania motocykli

Szkolenie mechanika motocyklowego obejmuje zajęcia edukacyjne o charakterze teoretycznym i praktycznym związane z diagnostyką, naprawą, obsługą serwisową i użytkowaniem motocykli.

Możliwość zatrudnienia

Mechanik motocyklowy może pracować w fabrykach i montowniach motocykli. Może również pracować w serwisach technicznych obsługi motocykli i skuterów, zakładach usługowo-naprawczych itp. Może też prowadzić własny warsztat naprawy, regulacji i wyceny używanych motocykli.

 

Wygenerowano w sekund: 0.04
14,877,235 unikalne wizyty