<< Luty 2019 >>

Święto Drzewa 2015 ciąg dalszy

ZÅ‚ota polska jesieÅ„, malujÄ…ca liÅ›cie drzew swoimi barwami w promieniach ciepÅ‚ego,  jesiennego sÅ‚oÅ„ca, przywoÅ‚ujÄ…cego wspomnienie minionego lata…., cichy zakÄ…tek przy ruinach byÅ‚ej szkoÅ‚y ocienionej z jednej strony lipami, to teren przyszÅ‚ego placu zabaw we wsi Wola Stradowska w gminie Czarnocin. W takim otoczeniu i atmosferze czÅ‚onkowie naszego Szkolnego Klubu Ekologicznego wraz ze swoim opiekunem p. Krzysztofem GrÄ…dkiem i dyrektorem szkoÅ‚y p. BeatÄ… MalinowskÄ… oraz uczniami z gimnazjum Cieszkowy wykonali 30 października drugÄ… rundÄ™ tegorocznego „ÅšwiÄ™ta Drzewa”. Sprawnie wytyczono rzÄ™dy dla sadzonek wokóÅ‚ placu, odlegÅ‚oÅ›ci pomiÄ™dzy sadzonkami i chÅ‚opcy wziÄ™li siÄ™ za kopanie doÅ‚ków, a dziewczÄ™ta z gimnazjum wspólnie z naszÄ… paniÄ… dyrektor umieszczaÅ‚y w nich sadzonki skrzÄ™tnie udeptujÄ…c ziemiÄ™ wokóÅ‚. W tych pracach wspomagaÅ‚a ich pani Damiana Banasik pracujÄ…ca w UrzÄ™dzie Gminy Czarnocin.

A po pracy nadszedÅ‚ czas na poÅ‚Ä…czenie przyrody z literaturÄ… w myÅ›l hasÅ‚a tegorocznego „ÅšwiÄ™ta…” czyli „Czytamy Drzewom” . I… „ogary poszÅ‚y w las…” oznajmiÅ‚ Patryk Piotrowski rozpoczynajÄ…c czytanie fragmentu „PopioÅ‚ów” Stefana Å»eromskiego. O lipie przydrożnej, soÅ›nie wÄ…tÅ‚awej czy Å›wierku grudniowym czytaÅ‚a nam Ewelina Cetnarska.  Z kolei Aleksandra Sambór przedstawiÅ‚a dźwiÄ™ki leÅ›nych drzew jakoby „ podobne do Å›piewu, podobne do pÅ‚aczu dziecka….”. O samotnoÅ›ci drzew w nocy, które „ lubiÄ… towarzystwo ludzi, ludzki krok, spojrzenie rzucone…” czytaÅ‚a Liliana MaÅ‚ek. A o tym, że „…cóż jest piÄ™kniejszego niż wysokie drzewa”  przekonywaÅ‚a nas Weronika SzczÄ™sna wierszem Leopolda Staffa.

I tak wspólnym wysiÅ‚kiem powstaÅ‚ kolejny szpaler kilkudziesiÄ™ciu nowych drzew, które (mamy nadziejÄ™ ) piÄ™knie wyrosnÄ…, może bÄ™dÄ… natchnieniem dla poetów, bÄ™dzie można zatrzymać siÄ™ w  cieniu wsÅ‚uchujÄ…c siÄ™  w ich dźwiÄ™ki i podziwiać barwy kolejnych jesieni….