<< Luty 2019 >>

Święto drzewa 2015r.

W chÅ‚odne październikowe przedpoÅ‚udnie AD 2015 wokóÅ‚ skalbmierskiego zalewu zebraÅ‚a siÄ™ grupa 45 osób. Pomimo chÅ‚odu powodem spotkania byÅ‚a XIII edycja „ÅšwiÄ™ta Drzewa”. MÅ‚odzież zrzeszona w Szkolnym Klubie Ekologicznym przy Zespole SzkóÅ‚ Zawodowych oraz uczniowie skalbmierskiego gimnazjum na czele ze swoimi dyrektorami – BeatÄ… MalinowskÄ… i Piotrem Binkowskim postanowiÅ‚a z tej okazji wspólnie sadzić drzewa w ramach ogólnopolskiej edukacji ekologicznej zainicjowanej przez Klub Gaja. MÅ‚odzież ze skalbmierskiego „mechanika” od kilku lat organizuje „ÅšwiÄ™to Drzewa” na terenie powiatu kazimierskiego.

PragnÄ…c przyczynić siÄ™ do zrównoważonego rozwoju, idÄ…c za przykÅ‚adem dyrektorów, którzy wspólnie rozpoczÄ™li sadzenie Å›wierków , mÅ‚odzież chwyciÅ‚a za szpadle i w jednym rzÄ™dzie posadzono kilkadziesiÄ…t sadzonek Å›wierka przekazanych na ten cel przez NadleÅ›nictwo PiÅ„czów. Pracowano z zapaÅ‚em i humorem ( „Jak sadzić? Zielonym do góry!” ), co pozwoliÅ‚o ocieplić aurÄ™ przed drugÄ… częściÄ… spotkania. Tegoroczna edycja „ÅšwiÄ™ta…” odbywa siÄ™ pod hasÅ‚em „Czytamy Drzewom”. MÅ‚odzież przygotowaÅ‚a teksty literackie i stojÄ…c poÅ›ród posadzonych mÅ‚odych drzew oczami wyobraźni zanurzyliÅ›my siÄ™ w korony drzew BiaÅ‚owieży, Åšwitezi czy Ponar sÅ‚uchajÄ…c fragmentu IV ksiÄ™gi „Pana Tadeusza”, ujrzeliÅ›my lipowÄ… alejÄ™  z wiersza CzesÅ‚awa MiÅ‚osza „Dwór” .

Dobrze byÅ‚o siÄ™ zatrzymać na chwilÄ™, spojrzeć na fragment naszej przyrody i przyczynić siÄ™ do dalszego jej trwania, by w przyszÅ‚oÅ›ci można byÅ‚o na niÄ… patrzeć , „….bo cóż jest piÄ™kniejszego niż wysokie drzewa”          ( L. Staff ).

K.GrÄ…dek

Więcej zdjęć w galerii