Zegar

Losowe zdjęcie

Kalendarz

<< Październik 2020 >>
Po Wt śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Brak wydarzeń.

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Święto drzewa 2015r.

Święto drzewa 2015r.

W chłodne październikowe przedpołudnie AD 2015 wokół skalbmierskiego zalewu zebrała się grupa 45 osób. Pomimo chłodu powodem spotkania była XIII edycja „Święta Drzewa”. Młodzież zrzeszona w Szkolnym Klubie Ekologicznym przy Zespole Szkół Zawodowych oraz uczniowie skalbmierskiego gimnazjum na czele ze swoimi dyrektorami – Beatą Malinowską i Piotrem Binkowskim postanowiła z tej okazji wspólnie sadzić drzewa w ramach ogólnopolskiej edukacji ekologicznej zainicjowanej przez Klub Gaja. Młodzież ze skalbmierskiego „mechanika” od kilku lat organizuje „Święto Drzewa” na terenie powiatu kazimierskiego.

Pragnąc przyczynić się do zrównoważonego rozwoju, idąc za przykładem dyrektorów, którzy wspólnie rozpoczęli sadzenie świerków , młodzież chwyciła za szpadle i w jednym rzędzie posadzono kilkadziesiąt sadzonek świerka przekazanych na ten cel przez Nadleśnictwo Pińczów. Pracowano z zapałem i humorem ( „Jak sadzić? Zielonym do góry!” ), co pozwoliło ocieplić aurę przed drugą częścią spotkania. Tegoroczna edycja „Święta…” odbywa się pod hasłem „Czytamy Drzewom”. Młodzież przygotowała teksty literackie i stojąc pośród posadzonych młodych drzew oczami wyobraźni zanurzyliśmy się w korony drzew Białowieży, Świtezi czy Ponar słuchając fragmentu IV księgi „Pana Tadeusza”, ujrzeliśmy lipową aleję  z wiersza Czesława Miłosza „Dwór” .

Dobrze było się zatrzymać na chwilę, spojrzeć na fragment naszej przyrody i przyczynić się do dalszego jej trwania, by w przyszłości można było na nią patrzeć , „….bo cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa”          ( L. Staff ).

                                                                                                                                     K.Grądek                    

Więcej zdjęć w galerii

Wygenerowano w sekund: 0.04
14,877,172 unikalne wizyty