<< Wrzesie 2020 >>

Rozstrzygnięcie konkursu Moja Ziemie Rodzinna

W tym roku w  obiektywie  znalazły się zwierzęta Ponidzia, których niezliczona ilość zamieszkuje naszą małą ojczyznę.   Fauna Ponidzia jest niezwykle różnorodna. Wiążę się to z występowaniem unikatowych dla Polski gatunków zwierząt oraz bardzo bogatą fauną siedlisk wodnych i podmokłych.

Na Ponidziu żyją  gatunki zwierząt z „Czerwonej listy” zwierząt świata, wydanej przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody: derkacz (niewielki ptak żyjący na wilgotnych łąkach, odzywający się charakterystycznym zgrzytającym głosem), szczeżuja spłaszczona (gatunek dużego małża żyjącego w rzekach) i skójka grubo skorupkowa (duży małż o wyjątkowo masywnej muszli).

Dolina Nidy jest ważnym szlakiem wędrówek ptaków. Wiosną można tu obserwować ciągnące się stada kaczek, gęsi i ptaków siewkowatych, które w podmokłej dolinie rzeki znajdują świetne miejsce do odpoczynki i żerowania.

Nadesłane  na konkurs  prace oceniało jury w składzie: Sekretarz  Staroswta Powiatowego w Kazimierzy W. pan M. Krupa, pani dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Skalbmierzu B. Malinowska, ks. Proboszcz Parafii Skalbmierz M. Fatyga oraz pracownik GOK w Skalbmierzu pan S. Mertyna.

Wyniki konkursu

I miejsce za fotografię ,, Rzadko spotykany widok” zajęła Julia Przeniosło – gimnazjum w Kazimierzy Wielkiej.

II miejsce za fotografię ,,Z przyrodą sam na sam” zajęła Natalia Trela - gimnazjum w Kazimierzy Wielkiej.

III miejsce za fotografię ,,Mieszkaniec pól i lasów – zając szarak”- zajęła Joanna Książek – gimnazjum Topola.

Wyróżnienia otrzymały:

Alicja Karbowniczek – z gimnazjum w Wielgusie,  fotografia ,,Jak go tu zjeść?”

Klaudia Wojas ,,Ślimaki pośród mchu” – z gimnazjum w Cieszkowach,

Weronika Woźniacka ,, Motyl w otoczeniu pięknych kwiatów” – z gimnazjum w Cieszkowach.

Gratulujemy i dziękujemy wszystkim szkołom biorącym udział w konkursie.

Oprac. Dorota Bijak