<< Lipiec 2019 >>

Otwarta lekcja z języka angielskiego

Odwrócona lekcja polega na zamianie kolejności tych form uczenia się – uczeń dostaje do opracowania materiał przed lekcją, a na zajęciach powtarza i utrwala nabyte wiadomości i umiejętności. Moi  uczniowie zostali zapoznani z przykładową biografią a następnie poinformowani jakie informacje powinny się znaleźć w biografii. Na tej podstawie zostali poproszeni o przygotowanie prezentacji multimedialnych biografii znanych naukowców bądź pisarzy. Praca została zadana z tygodniowym wyprzedzeniem, aby uczniowie mogli skonsultować swoje prace z nauczycielem w celu poprawienia błędów. Ponadto uczniowie w ciągu dwóch dni musieli zdecydować jakie postacie będą prezentować, aby nie powtarzały się podczas prezentacji. Na zajęciach poprzez prezentacje i pytania uczniowie ćwiczyli zdobytą już w domu wiedzę. Uczniowie bardzo dzielnie pracowali w grupach, wykonywali zadania i prezentowali na forum klasy wyniki współpracy. 45 minut minęło bardzo szybko. Po zajęciach nastąpiło spotkanie z Dyrekcją szkoły i omówienie prezentowanej lekcji. Wszyscy przybyli nauczyciele podkreślali potrzebę dalszych takich spotkań i szkoleń. Przedstawiam tutaj scenariusz  mojej lekcji pokazowej wraz z odpowiednimi załącznikami.

Tekst: B.Zaręba-Majewicz