<< Lipiec 2020 >>

Sportowy Okrągły Stół w ZSZ w Skalbmierzu

W dniu 25 listopada o godzinie 11:25 w sali nr 11 odbyÅ‚a siÄ™ debata ogólnoszkolna na temat wychowania fizycznego. W debacie wziÄ™li udziaÅ‚:: Dyrektor ZSZ w Skalbmierzu p. Beata Malinowska, nauczyciel wychowania fizycznego i przedmiotów zawodowych p. Jacek Tora, nauczyciel wychowania fizycznego i przedmiotów ekonomicznych p. PaweÅ‚ Gala oraz 15 -osobowa grupa mÅ‚odzieży (reprezentanci szkoÅ‚y zawodowej i technikum, z klas I, II i III). DebatÄ™ prowadziÅ‚ koordynator programu p. PaweÅ‚ Gala. NotatkÄ™ z przebiegu debaty sporzÄ…dziÅ‚ w wersji elektronicznej p. Jacek Tora.

Debata przyjęła formę dyskusji. Głos zabierali uczniowie, dyrektor ZSZ i nauczyciele wychowania fizycznego. Jeżeli chodzi o to, co pozytywnego zaobserwowali na zajęciach wychowania fizycznego, to uczniowie wymienili:

• możliwość wyboru rodzaju zajęć przez uczniów,
  • urozmaicone lekcje (gimnastyka, lekkoatletyka, zespoÅ‚owe gry sportowe - piÅ‚ka koszykowa, piÅ‚ka siatkowa, piÅ‚ka rÄ™czna, piÅ‚ka nożna; zajÄ™cia na siÅ‚owni szkolnej i dużo lekcji prowadzonych na Å›wieżym powietrzu na stadionie „Victorii” w Skalbmierzu,
  • stosowanie przez nauczycieli ocen motywujÄ…cych do aktywnego udziaÅ‚u w zajÄ™ciach wychowania fizycznego,
  • urozmaicanie zajęć przez nauczycieli na lekcjach wychowania fizycznego,
  • korygowanie bÅ‚Ä™dów technicznych przez nauczycieli na lekcjach gimnastyki, lekkoatletyki i z zespoÅ‚owych gier sportowych,
  • dbanie o czystość sali gimnastycznej i siÅ‚owni szkolnej (szczególne zwracanie uwagi na czystość obuwia i jego odpowiedni rodzaj na zajÄ™ciach),
  • dobra atmosfera na lekcjach.

Jeżeli chodzi o udoskonalenie zajęć wychowania fizycznego to uczniowie zaproponowali:

• zorganizowanie wyjazdów na pÅ‚ywalnie w Kazimierzy Wielkiej w czasie zajęć wychowania fizycznego,
  • w przypadku, gdy na jednej lekcji wychowanie fizyczne majÄ… dwie klasy zorganizowanie zawodów miÄ™dzyklasowych,
  • w okresie wiosenno - letnim dalsze zwiÄ™kszanie iloÅ›ci zajęć odbywajÄ…cych siÄ™ na Å›wieżym powietrzu,
  • zadawanie prac pisemnych dotyczÄ…cych tematyki sportowej.

W przypadku zajęć sportowych, rekreacyjnych i innych działań prowadzonych w szkole uczniowie postulowali:

• zorganizowanie wyjazdu na narty i lodowisko w okresie zimowym,
  • organizowanie różnego rodzaju turniejów i rozgrywek (ZespoÅ‚owe Gry Sportowe),
  • zorganizowanie szkolnego turnieju tenisa stoÅ‚owego,
  • możliwość gry w tenisa stoÅ‚owego na przerwach miÄ™dzylekcyjnych podczas dyżurów nauczycieli wychowania fizycznego,
  • zorganizowanie rajdu rowerowego i pieszego,
  • nauka gry mÅ‚odzieży w tenisa ziemnego na kortach w Kazimierzy Wielkiej (realizacja „godziny karcianej” - p. Jacek Tora),
  • zorganizowanie wiÄ™kszej iloÅ›ci szkolnych zawodów sportowych dla dziewczÄ…t,
  • zorganizowanie aerobiku wieczornego i dyskoteki sportowej,
  • powoÅ‚anie zespoÅ‚u inicjatywnego do zajęć pozaszkolnych z wychowania fizycznego (zespóÅ‚ zostaÅ‚ powoÅ‚any podczas debaty i w jego skÅ‚ad weszli: Norbert Wróbel kl. II tmr, Grzegorz Bajor kl. I tps/tmr i Adrianna WÅ‚udarska kl. II w).

Wszystkie propozycje uczniów zostaÅ‚y zaakceptowane przez p. dyrektor i nauczycieli wychowania fizycznego.

Wszyscy uczestnicy zdecydowali, że zadaniem do wyboru z puli CEO bÄ™dzie zorganizowanie dwóch wyjazdów na pÅ‚ywalniÄ™ w Kazimierzy Wielkiej w trakcie zajęć wychowania fizycznego na ostatnich lekcjach (lekcje poza szkoÅ‚Ä…).

Najważniejszym wnioskiem wynikajÄ…cym z debaty jest potrzeba czÄ™stszego udziaÅ‚u mÅ‚odzieży w planowaniu i organizacji zajęć wychowania fizycznego, aby staÅ‚y siÄ™ one dla uczniów bardziej atrakcyjne.

Koordynator programu Paweł Gala