<< Marzec 2019 >>

To już 55 lat skalbmierskiego mechanika

Czas mija bardzo szybko i nawet nie obejrzeliśmy się jak upłynęło 55 lat istnienia naszej szkoły. Śpiewem ,,Gaude Mater Polonia” rozpoczęła się w dniu 14 listopada 2014 roku podniosła uroczystość obchodów 55-lecia  Zespołu Szkół Zawodowych w Skalbmierzu.

Zaproszenie od pani dyrektor Beaty Malinowskiej przyjęli : Przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego pan Tadeusz Kowalczyk, Świętokrzyski Kurator Oświaty – pani Małgorzata Muzoł, Starosta Powiatu Kazimierskiego – pan Jan Nowak, Burmistrz Miasta i Gminy w Skalbmierzu – pan Michał Markiewicz  oraz dyrektorzy okolicznych szkół , emerytowani nauczyciele, absolwenci, rodzice i przyjaciele szkoły – sponsorzy.

Pierwsza część uroczystości to przyjecie do grona uczniów klas pierwszych, którzy w tym dniu ślubowali być zdyscyplinowanymi uczniami oraz zapewnili o odpowiedzialności i uczciwości. Po krótkim ślubowaniu nastąpiła uroczysta gala jubileuszu, któremu przyświecały słowa H. G. Wells’a ,,W przeszłość przenoszą nas wspomnienia, a w przyszłość marzenia”.

Jubileusz 55-lecia obchodzi się tylko raz, dlatego z tej okazji wydaliśmy Biuletyn informacyjny, w którym przedstawiliśmy nasze sukcesy, osiągnięcia i to, co zaszczytne.

O tym jak bardzo dużo zmieniło się w ciągu 5 ostatnich lat w szkole zrelacjonowała gościom pani dyrektor Beata Malinowska i zaprosiła do obejrzenia prezentacji multimedialnej pt.,, Szkoła wczoraj i dziś”. Za wspieranie szkoły i dobrą współpracę podziękowała panu Staroście, panu Przewodniczącemu Sejmiku wojewódzkiego, pani Kurator… oraz wszystkim przyjaciołom szkoły.Za okazane serce i dobrą wolę pani dyrektor wręczyła gościom okolicznościowe złote monety, chcąc  w ten sposób uhonorować osoby życzliwe naszej szkole. Szczególnie ciepłe słowa skierowała do uczniów klas pierwszych, mówiąc „Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu  - pamiętaj jaki pokój może być w ciszy,…, nie wyrzekając się siebie, bądź w dobrych stosunkach z innymi ludźmi…”

Nie obyło się bez przemówień zaproszonych gości, którzy wyrażali radość i podziękowania  dla dyrekcji szkoły za dotychczasową współpracę.

Kolejna część tej uroczystości to program artystyczny przygotowany przez naszych uczniów. Szczególnie gorąco oklaskiwano występ wokalny Norberta Wróbla, który takimi szlagierami jak : ,,Ale to już było”, ,,Beatelmania  story” czy ,,Kto za tobą w szkole ganiał” przywołał  wspomnienia i wywołał uśmiech na twarzach zgromadzonych gości. Z okazji jubileuszu swoje wiersze o szkole recytowali uczniowie D. Osiński, P. Piotrowski. Przebojem jubileuszu okazała się piosenka pt. ,,My rolnicy”, w której uczniowie klasy II technikum identyfikują się z regionem, w którym żyją i zawodem, którego się uczą. Cytując słowa piosenki deklarowali ,,My rolnicy wiemy jak ziemia na nas działa, wiemy jak zaorać, żeby sama plon wydała”. Nie zabrakło  też kabaretu o warsztacie samochodowym, bo przecież w takim zawodzie kształcą się nasi uczniowie, którym nie jest obce ,,stosowanie zaawansowanego postępu technologicznego i  stworzenie  nowego modelu samochodu”. Aby podwyższyć komfort jazdy ,,mechanicy” skalbmierskiej Sorbony stwierdzili, że ,,wymontowali starą skrzynie biegów i zamontowali nową automatyczną”, czym zaskoczyli zupełnie właścicielkę naprawianego fiata seicento , zmieniając jego kolor a nawet markę. Wręczając właścicielce  klucze do nowego ,,porsche” , nakazali tylko wpłacić składkę na Radę Rodziców, no bo jak twierdzili szkoła to ,,budżet ma!

Nie mogło też zabraknąć przeboju naszej szkoły , którym jest piosenka pt. ,,Sorbona”. Cytując słowa piosenki dziś wiemy, że wielu z nas może głośno powtórzyć,, Sorbona, Sorbona to szkoła wymarzona….”