ZSZ Skalbmierz
Zegar
Losowe zdjęcie
Kalendarz
<< Grudzień 2015 >>
Po Wt śr Cz Pi So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Brak wydarzeń.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wycieczka do Centrum Samochodów Francuskich w Krakowie
Wycieczka do Centrum Samochodów Francuskich w Krakowie

W dniu 20.XI 2015r uczniowie klasy II Ts/mr uczestniczyli w wycieczce szkoleniowo programowej w Centrum Samochodów Francuskich w Krakowie. Zakład zajmuje się kompleksowymi naprawami pojazdów francuskiej grupy PSA.  Celem tej wycieczki było zapoznanie uczniów z obsługą i pracą autoryzowanego serwisu samochodowego. Uczniowie naszej szkoły zapoznali się działalnościom; biura obsługi klienta, działu napraw bieżących, napraw podwozi , nadwozi i silników. Następnie pan S.Hauda szef serwisu przedstawił metody i urządzenia służące do diagnostyki elektroniki pojazdów jakie ma na wyposażeniu jego serwis. Przedstawił zasadę działania urządzeń do obsługi układów klimatyzacji pojazdów, urządzeń do pomiaru sił hamowania na kołach , urządzeń do badania stopnia zużycia amortyzatorów pojazdów. Następnie udaliśmy się do pomieszczeń (laboratoriów) gdzie były testowane  i regulowane pompowtryskiwacze i wtryski silników po naprawach głównych.

Z dużym zainteresowaniem uczniowie obserwowali stanowisko do regulacji i napraw pomp wtryskowych  typu Comon Rail ,gdzie były wgrywane nowe programy do sterowników.

Ostatnim etapem wycieczki szkoleniowej było poznanie zasady regeneracji i napraw turbin doładowań silników z zapłonem samoczynnym, gdzie były one rozpędzane do prędkości rzędu 25000 do30000 obrotów na minutę i symulowane do warunków jakie panują w rzeczywistości podczas pracy silników ZS. Uczestnicy wycieczki poznali nowoczesne technologie napraw pojazdów i ich zespołów.   Wycieczka ta poszerzyła wiadomości uczniów , przyczyni się do uzyskiwania lepszych efektów kształcenia  i podniesienia kompetencji zawodowych uczniów naszej szkoły.        

Więcej zdjęć w galerii


Nasz Stypendysta Prezesa Rady Ministrów - Kamil Ochenduszka
Nasz Stypendysta Prezesa Rady Ministrów - Kamil Ochenduszka

W dniu 16 listopada 2015r uczeń klasy III technikum mechanizacji rolnictwa Kamil Ochendóżka otrzymał stypendium Prezesa Rady Ministrów za najwyższą średnią ocen w szkole. 

Więcej zdjęć w galerii 


Obchody 97 rocznicy Narodowego Święta Niepodległości

Obchody 97 rocznicy Odzyskania Niepodległości w naszej szkole rozpoczeły się w dniu 10 listopada 2015r uroczystą akademią przygotowaną przez uczniów klasy II T i IIIT pod opieką pana Krzysztofa Łypa,

W dniu 11 lisopada 2015r. młodzież naszej szkoły reprezentowała społeczność uczniowską poprzez udział Pocztu Sztandarowego oraz  przedstawicieli w przemarszu ulicami Skalbmierza, złożeniem kwiatów pod pomnikami pamięci narodowej  i we w Mszy św w Kościele św. Jana Chrzciciela. Po mszy świętej w kolegiacie uczniowie przedstawili montaż słowno-muzyczny poświęcony rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę.


Święto Drzewa 2015 ciąg dalszy

Złota polska jesień, malująca liście drzew swoimi barwami w promieniach ciepłego,  jesiennego słońca, przywołującego wspomnienie minionego lata…., cichy zakątek przy ruinach byłej szkoły ocienionej z jednej strony lipami, to teren przyszłego placu zabaw we wsi Wola Stradowska w gminie Czarnocin. W takim otoczeniu i atmosferze członkowie naszego Szkolnego Klubu Ekologicznego wraz ze swoim opiekunem p. Krzysztofem Grądkiem i dyrektorem szkoły p. Beatą Malinowską oraz uczniami z gimnazjum Cieszkowy wykonali 30 października drugą rundę tegorocznego „Święta Drzewa”. Sprawnie wytyczono rzędy dla sadzonek wokół placu, odległości pomiędzy sadzonkami i chłopcy wzięli się za kopanie dołków, a dziewczęta z gimnazjum wspólnie z naszą panią dyrektor umieszczały w nich sadzonki skrzętnie udeptując ziemię wokół. W tych pracach wspomagała ich pani Damiana Banasik pracująca w Urzędzie Gminy Czarnocin.

A po pracy nadszedł czas na połączenie przyrody z literaturą w myśl hasła tegorocznego „Święta…” czyli „Czytamy Drzewom” . I… „ogary poszły w las…” oznajmił Patryk Piotrowski rozpoczynając czytanie fragmentu „Popiołów” Stefana Żeromskiego. O lipie przydrożnej, sośnie wątławej czy świerku grudniowym czytała nam Ewelina Cetnarska.  Z kolei Aleksandra Sambór przedstawiła dźwięki leśnych drzew jakoby „ podobne do śpiewu, podobne do płaczu dziecka….”. O samotności drzew w nocy, które „ lubią towarzystwo ludzi, ludzki krok, spojrzenie rzucone…” czytała Liliana Małek. A o tym, że „…cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa”  przekonywała nas Weronika Szczęsna wierszem Leopolda Staffa.

 I tak wspólnym wysiłkiem powstał kolejny szpaler kilkudziesięciu nowych drzew, które (mamy nadzieję ) pięknie wyrosną, może będą natchnieniem dla poetów, będzie można zatrzymać się w  cieniu wsłuchując się  w ich dźwięki i podziwiać barwy kolejnych jesieni….

 

 


Święto drzewa 2015r.
Święto drzewa 2015r.

W chłodne październikowe przedpołudnie AD 2015 wokół skalbmierskiego zalewu zebrała się grupa 45 osób. Pomimo chłodu powodem spotkania była XIII edycja „Święta Drzewa”. Młodzież zrzeszona w Szkolnym Klubie Ekologicznym przy Zespole Szkół Zawodowych oraz uczniowie skalbmierskiego gimnazjum na czele ze swoimi dyrektorami – Beatą Malinowską i Piotrem Binkowskim postanowiła z tej okazji wspólnie sadzić drzewa w ramach ogólnopolskiej edukacji ekologicznej zainicjowanej przez Klub Gaja. Młodzież ze skalbmierskiego „mechanika” od kilku lat organizuje „Święto Drzewa” na terenie powiatu kazimierskiego.

Pragnąc przyczynić się do zrównoważonego rozwoju, idąc za przykładem dyrektorów, którzy wspólnie rozpoczęli sadzenie świerków , młodzież chwyciła za szpadle i w jednym rzędzie posadzono kilkadziesiąt sadzonek świerka przekazanych na ten cel przez Nadleśnictwo Pińczów. Pracowano z zapałem i humorem ( „Jak sadzić? Zielonym do góry!” ), co pozwoliło ocieplić aurę przed drugą częścią spotkania. Tegoroczna edycja „Święta…” odbywa się pod hasłem „Czytamy Drzewom”. Młodzież przygotowała teksty literackie i stojąc pośród posadzonych młodych drzew oczami wyobraźni zanurzyliśmy się w korony drzew Białowieży, Świtezi czy Ponar słuchając fragmentu IV księgi „Pana Tadeusza”, ujrzeliśmy lipową aleję  z wiersza Czesława Miłosza „Dwór” .

Dobrze było się zatrzymać na chwilę, spojrzeć na fragment naszej przyrody i przyczynić się do dalszego jej trwania, by w przyszłości można było na nią patrzeć , „….bo cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa”          ( L. Staff ).

                                                                                                                                     K.Grądek                    

Więcej zdjęć w galerii


Wycieczka do FCA POLAND FIAT

W dn. 4 listopada 2015r. uczniowie klas ITS/MR i IIITS/MR uczestniczyli w wycieczce programowej do FCA POLAND FIAT w Tychach. Zakład w Tychach jest największą fabryką Fiata w Europie, obecnie produkuje Fiata 500, Lancie Ypsilon oraz Forda Ka. Praca odbywa się w systemie dwuzmianowym, liczba zatrudnionych to 3,5 tyś. osób. Roczna produkcja to około 300 tyś. samochodów, które sprzedawane są do 68 krajów, przy czym gółównym odbiorcą jest Japonia. 

Uczniowie zapoznali się z procesem produkcji samochodów a także mieli okazję obejrzeć całą linię produkcyjną od momentu wjazu blistru blachy do tłoczni, poprzez spawalnie, lakiernie, zgrzewalnie konstrukcji aż po zjazd gotowych samochodów z taśmy do magazynu.Cały proces standardowej wersji samochodu to zaledwie 16 godzin. Najwiekszy podziw wśród młodzieży wywołał dział, w którym mogli zobaczyć gniazdo produkcyjne składające się z 18 robotów, które jednocześnie zgrzewają nadwozie samochodu z poszczególnymi podzespołami. Czas wykonania zadania - 23 sekundy!!! 

"To praca moich marzeń" - podsumował Wojtek z kl.ITS/MR. "Super, żywa lekcja techniki, która robi niesamowite wrażenie"- dodał Patryk z kl. IIITS/MR.

Opiekunami były: Barbara Paś i Gabriela Skowron

Z uwagi na fakt, że w zakładzie obowiązuje zakaz fotografowania zamieszczamy fotki, któe mogliśmy zrobić przed budynkiem fabryki.


Spotkania z instytucjami współpracującymi ze szkołą "Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny uczeń"
Spotkania z instytucjami współpracującymi ze szkołą "Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny uczeń"

W dniu 27 października uczniowie klasy II w/s uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Kazimierzy Wielkiej, st. sierż. Moniką Cichy. Podczas wygłoszonej prelekcji zostały omówione zagadnienia konsekwencji prawnych w przypadku popełnienia czynu zabronionego w świetle obowiązujących przepisów prawa. Ponadto zostało wyjaśnione uczniom pojęcie czynu karalnego osoby pełnoletniej, a także przybliżono zasady postępowania organów ścigania w przypadku popełnionego czynu niezgodnego z prawem.

 

Następnie przypomniano wszystkim o odpowiedzialności za swoje własne postępowanie oraz popełnionych zachowań świadczących o demoralizacji.

Podczas spotkania zwrócono szczególną uwagę na bezpieczne posługiwanie się stronami internetowymi, które niosą za sobą wiele różnych zagrożeń dla młodzieży, zostały omówione coraz bardziej powszechne przestępstwa internetowe, takie jak: pomówienia, umieszczanie zdjęć bez zgody, podszywanie się pod czyjeś dane osobowe, zwrócono uwagę na filmy nagrane przy użyciu telefonów komórkowych, a następnie ich rozpowszechnianie.

Taki cykl spotkań realizowanych w naszej szkole na pewno przyczyni się do większego bezpieczeństwa naszych uczniów, ponieważ warto wykorzystać każdą chwilę, aby pokazać młodym ludziom jak żyć bezpiecznie, by poznane zasady i reguły pomogły im w codziennym szkolnym życiu jak i w dorosłości.

Dzięki lepszej świadomości prawnej i znajomości zasad bezpieczeństwa, młodzi ludzie w przyszłości będą mogli uniknąć wielu błędów.

Oprac.: Ilona Lipka


Życzenia z okazji Święta Edukacji Narodowej
Życzenia z okazji Święta Edukacji Narodowej

Dyrekcji, wszystkim nauczycielom, wychowawcom i pracownikom naszej szkoły najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wielu sukcesów, które będą powodem satysfakcji i spełnienia zawodowego, radości i optymistycznego nastawienia w każdym dniu pracy, wszelkiej pomyślności, poczucia ważności wykonywanego zawodu oraz wdzięczności uczniów zyczy Samorząd Uczniowski


Święto Edukacji Narodowej
Święto Edukacji Narodowej

W dniu 13 października 2015 r. odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Życzenia pani Dyrektor, nauczycielom i pracownikom oświaty złożył ks. proboszcz Marian Fatyga, przewodnicząca Rady Rodziców p. Urszula Włosowicz  oraz przewodniczący Samorządu Szkolnego Patryk Piotrowski. Pani Dyrektor korzystając z okazji wręczyła nagrody nauczycielom za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, dziękując im za trud włożony w nauczanie i wychowanie życząc dalszych sukcesów.                                                                          W dalszej cześci programu uczniowie klas I i II przedsyawili część artystyczną.


Ślubowanie klas pierwszych w ZSZ w Skalbmierzu
Ślubowanie klas pierwszych w ZSZ w Skalbmierzu

W dniu 13 pażdziernika 2015r  odbyło się uroczyste ślubowanie uczyniów klas pierwszych  Technikum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Pierwszoklasiści w obecności Dyrekcji,  Grona Pedagogicznego, Rodziców  i całej społeczności szkolnej z przejęciem powtarzali słowa przysięgi ślubując dobać o dobre imię szkoły, rzetelnie i sumiennie wypełniać obowiązki ucznia. Pani Dyrektor w swym przemówieniu życzyła uczniom, aby z radością i satysfakcją zdowbywali wiedzę oraz osiągali sukcesy. Podkreśliła, żeuczniowie  dokonali dobrego wyboru wybierajac szkołę zawodową. Na pamiatę tej uroczyśtości  uczniowie otrzymali monety pamiatkowe. Następnie po ślubowaniu jak tradycją  nakazuje w  naszej szkoły każda z klas posadziła drzewko. 


Kiermasz podręczników -2015
Kiermasz podręczników -2015

Akcja pod nazwą „Kiermasz podręczników” ma już w naszej szkole kilkuletnią tradycję i z roku na rok wzbudza coraz większe zainteresowanie ze strony uczniów.

Kiermasz używanych podręczników szkolnych ma na celu sprzedaż, tudzież wymianę książek pomiędzy uczniami naszej szkoły w atrakcyjnych cenach.

Uczniowie przynoszą książki, opisują je i samodzielnie wyznaczają wartość książek. Przeznaczone do sprzedaży podręczniki wyeksponowane są w bibliotece szkolnej. Sprzedażą zajmuje się nauczyciel – bibliotekarz.

W tym roku kiermasz trwał przez cały wrzesień. Skorzystali z niego zarówno uczniowie klas pierwszych, jak i pozostałych klas, oraz absolwenci szkoły.

Kiermasz ma znaczenie ekologiczne, ale również uczy przedsiębiorczości. Możliwość odsprzedania podręczników skłania uczniów do szanowania ich w ciągu roku szkolnego, jak również pozwala zebrać środki na zakup kolejnych książek.

Taka forma sprzedaży stosowana od kilku lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem młodzieży.

Bardzo cieszy nas fakt,  że organizując kiermasz możemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom uczniów, rodziców i absolwentów szkoły a ze współpracy czerpiemy ogromną satysfakcję.Opracowała Ilona Lipka - nauczyciel -bibliotekarz


Moveweek 2015
Moveweek 2015

W dniu 25 września 2015 roku uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Zawodowych w Skalbmierzu dołączyli do ogólnoświatowej akcji  MOVE Week 2015. Akcja promująca ruch, zdrowy tryb życia, walkę z otyłością obejmuje swym zasięgiem kilkanaście milionów ludzi (ponad 1 milion ludzi  tylko w samej Europie). Agent Moveweek Polska Jacek Tora i nauczyciel wychowania fizycznego Paweł Gala zorganizowali zawody i gry dla uczniów. Zawody odbyły się w formule deblowej i mikstowej ( po 2 zawodników, zawodniczek w każdej drużynie). Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem młodzieży i dostarczyła uczestnikom wiele emocji i wrażeń. Tym samym szkoła wpisała się w ogólnoświatowy „Tydzień Ruchu". W przyszłym roku za pewno zorganizujemy tego typu imprezę, może z innymi dyscyplinami sportu i zabaw. Chciałbym aby tego typu akcje na stałe włączyły się do kalendarza imprez szkolnych stwierdził na zakończenie Jacek Tora nauczyciel wychowania fizycznego i główny organizator imprezy.  opr. Jacek Tora


Bednary ,,Agro Show" 2015
Bednary ,,Agro Show" 2015

Już tradycją w naszej szkole stały się wyjazdy uczniów na wystawę ,,Agro Show". Uczniowie z dużym zainteresowaniem oglądali nowoczesne maszny i pojazdy rolnicze, również podczas prezentowania ich prac na poletkach uprawowych.


,,Dopalacze kradną życie"
,,Dopalacze kradną życie"

Dnia 17 września 2015 r w ZSZ w Skalbmierzu odbyło się  spotkanie profilaktyczno  – edukacyjne dotyczące zagadnień związanych z problematyką zażywania dopalaczy.  Udział w spotkaniu wzięły klasy: od II do IV technikum i I zasadniczej szkoły zawodowej.  Tematyka ta stanowi element szkolnego programu profilaktycznego na rok szkolny 2015/16 oraz wpisuje się w tematykę kampanii społecznej” Dopalacze  kradnę życie” . By wzmocnić działania w tym zakresie  podjęliśmy współpracę z Policją w Kazimierzy Wielkiej i Powiatową Państwową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Busku Zdroju.  Podczas spotkania omówiono problem nowych narkotyków ,,dopalaczy” ich ogromnie szkodliwego wpływu na organizm człowieka. Prezentacja pt.” Dopalacze – oferta śmierci” uświadomiła wszystkim  zagrożenia. Jednak największe wrażenie zrobił na uczniach  film  edukacyjny , gdzie w realistyczny sposób ukazane zostały zgubne skutki stosowania tych zakazanych substancji.  działań podejmowanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną oraz Policję na rzecz walki z tymi środkami. Spotkanie poprowadziła  pani z Buskiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej oraz Marta Cichy z wydziału prewencji Policji. Mamy nadzieję na kontynuację tak owocnej współpracy.


Monika - mistrzyni z mechanika
Monika - mistrzyni z mechanika

Bezpieczeństwo ucznia i pracownika powinno być  priorytetem każdego pracodawcy.  Wiedza z zakresu bhp i prawa pracy jest tematyką ogólnopolskiego konkursu pn. „Bezpiecznie od startu” od lat organizowanego przez Państwową Inspekcję Pracy, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Krajową Izbę Rzemieślników. Wojewódzki etap XV już edycji konkursu odbył się w Kielcach. wśród kilkudziesięciu uczestników była reprezentacja skalbmierskiego „mechanika” w osobach Moniki Checko i Natalii Bysińskiej.  Najlepszy wynik z testu wiedzy spośród wszystkich uczestników osiągnęła Monika Checko i tym samym uzyskała kwalifikację do części finałowej konkursu. W tej części sześć osób z najlepszymi wynikami z testu odpowiadało ustnie przed komisją na trzy wylosowane pytania. W tej części Monika również wykazała się najlepsza wiedzą, co oznaczało…tytuł mistrzyni konkursu wojewódzkiego! Domeną naszej mistrzyni są nie tylko sprawy bhp, bo interesuje się również techniką samochodową, poezją…. Monika wraz z uczennicą z Buska Zdroju, która zajęła II miejsce.


XII bieg przełajowy 2015
XII bieg przełajowy 2015

W dniu 3 czerwca 2015r. odbyła się już XII  edycja biegów przełajowych o puchar Burmistrza Miasta   i Gminy Skalbmierz, oraz Dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych w Skalbmierzu.

    Celem zawodów rozgrywanych już od 12 lat jest popularyzacja biegania rekreacyjnego jako aktywnej formy spędzania wolnego czasu  wśród dzieci młodzieży i dorosłych mieszkańców Skalbmierza i jego okolic.

W zawodach wzięli udział uczniowie i uczennice z gimnazjów i szkól ponadgimnazjalnych z Powiatu Kazimierskiego i Proszowickiego.

Dystans  jaki mieli uczestnicy do pokonania to:

-800 metrów dla dziewcząt gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych.

-1000 metrów dla chłopców.


Relacja z dnia otwartego ,,Szkoła zawodowa - szkołą pozytywnego wyboru"
Relacja z dnia otwartego ,,Szkoła zawodowa - szkołą pozytywnego wyboru"

W dniu 27 maja w ZSZ w Skalbmierzu odbył się Dzień Otwarty pod hasłem Szkoła zawodowa  - szkołą pozytywnego wyboru. Już od samego rana napływały do naszej szkoły tłumy młodzieży z wielu okolicznych gimnazjów. Naszym celem było ukazanie tego, co dzieje sie w Zespole Szkół Zawodowych w Skalbmierzu.

http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20150618/POWIAT0103/150618869


Rozstrzygnięcie konkursu Moja Ziemie Rodzinna
Rozstrzygnięcie konkursu Moja Ziemie Rodzinna

V edycja konkursu  Moja Ziemia Rodzinna

Człowiek i zwierzęta w harmonii z przyrodą Ponidzia

       W dniu 27maja 2015 roku w Zespole Szkół Zawodowych rozstrzygnięto V edycję konkursu  fotograficznego ,,Moja Ziemia Rodzinna”,  w którym corocznie biorą udział uczniowie okolicznych gimnazjów. Patronat honorowy konkursu przejął Starosta Powiatu Kazimierskiego, który był jednocześnie fundatorem nagród rzeczowych dla zwycięzców.

    


DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH 2015
DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH 2015

Po wielodniowych przygotowaniach związanych z wyszukiwaniem materiałów, przyswajaniem wiedzy, doborem podkładów muzycznych odbył się Dzień Języków Obcych. W tym roku świętowaliśmy ten dzień we wtorek 19 maja. Zarówno nauczyciele tj. pani Gabriela Skowron i Beata Zaręba-Majewicz, jak i uczniowie naszej szkoły, dołożyli wszelkich starań, aby ta uroczystość na długo pozostała w pamięci młodzieży. Prym wiodły dwa spośród trzech nauczanych w naszej szkole języków: angielski i rosyjski.


Otwarta lekcja z języka angielskiego
Otwarta lekcja z języka angielskiego

W środę, 15 kwietnia 2015 r. uczniowie klasy IIT uczestniczyli w lekcji otwartej języka angielskiego. Na lekcję przybyli zaproszeni goście: pani dyrektor i nauczyciele. Lekcja dotyczyła przedstawienia biografii sławnych ludzi. Lekcja była o tyle ciekawa, że była  prowadzona nową metodą – lekcji odwróconej. Podczas lekcji uczeń zazwyczaj poznaje nowy materiał, a następnie utrwala go w domu, odrabiając „pracę domową”.